139 години от Съединението: Вижте празничните програми в различните градове на страната
Снимка: Север.бг
На 6 септември честваме Деня на Съединението. Тази година се навършват 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Българското население, останало под османска власт, се стреми към обединяване с освободените българи.
През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се заема със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват комитети "Съединение”.
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.
Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
Ето и СЪБИТИЯТА за 6 септември по ГРАДОВЕ
СТАРА ЗАГОРА
Община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организират общоградски ритуал за преклонение пред делото и подвига на участниците в Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Официалната церемония с полагане на венци и цветя ще започне от 10.30 ч. в петък, 6 септември 2024 г., а мястото е паметникът "Защитниците на Стара Загора" в парк "Пети октомври". Водещ на събитието ще бъде актьорът Ивелин Керанов
Тази година ще отбележим 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
От 11.00 ч. на площада пред Община Стара Загора започва концерт на групите, участници в XVIII Международен фолклорен фестивал на инструментални и танцови групи - Раднево 2024 г. Пред публиката със своите умения ще се изявят фолклорни ансамбли от Словакия, Сърбия и Мексико, както и индивидуален изпълнител от Египет.
На 6 септември своя празник отбелязват и старозагорските села Сладък кладенец, Остра могила, Малко Кадиево и Стрелец. Празничните програми ще започват на площадите в центровете на населените места, а началните часове са съответно 10.00 ч., 17.00 ч. и 18.00 ч.
Денят на Съединението е обявен за официален празник на страната ни с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Българското население, останало под османска власт, се стреми към обединяване с освободените българи.
През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се заема със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват комитети "Съединение".
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.
Село Калояновец
Разнообразни инициативи очакват посетителите на Празника на картофа в старозагорското село Калояновец на 6 септември, съобщават от пресцентъра на местната администрация. Сред изненадите на събитието е и нетрадиционното състезание за най-голям картоф.
Това е четвъртото издание на празника, организиран от Община Стара Загора, кметството в село Калояновец и Народно читалище "Възраждане 1927". Той ще започне на площада в село Калояновец с три музикални изпълнения на танцовия състав за обработен фолклор с художествен ръководител Иван Тодоров. Програмата ще включва още кулинарни състезания и дегустации на различни ястия от катофи, приготвени по традиционни рецепти.
Деца на различна възраст ще творят фигурки от сурови картофи в изложбата конкурс "Детска картофена фантазия", а тримата най-добре справили се ще получат специални предметни награди от организаторите. В конкурса "Кулинарни специалитети от картофи" самодейците от читалището в Калояновец ще приготвят разнообразни гозби с картофи, а след дегустация жури ще реши кои трима да бъдат отличени с награди. В състезанието за най-голям картоф може да се включи всеки желаещ, а с електронна везна ще бъде изтеглен най-тежкият зеленчук. Участникът с най-едър картоф ще си тръгне със специална награда.
Музикален поздрав към жителите и гостите на празника ще отправят и оркестър "Стара Загора" с ръководител Неделчо Тончев и солист Доротея Жекова.
Празникът на картофа не е единствената предстояща проява в културния календар на Стара Загора, в която се представят традиционни ястия, става ясно от съобщението на сайта на Общината. На 28 септември в село Богомилово ще се състои Вторият празник на лютеницата и зимнината, по време на който организаторите предвиждат демонстрационно варене на сто килограма лютеница.
ТРЯВНА
Атракционен влак ще пътува между Горна Оряховица и Трявна на 6 септември
БДЖ организира атракционно пътуване с влак с парен локомотив по случай Деня на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, съобщиха от "Български държавни железници".
Композицията ще потегли от Горна Оряховица в 09:30 ч. на 6 септември с четири вагона в посока Трявна. По маршрута си ще има две спирки в Трапезица (09:43 ч.) и Велико Търново (09:48 ч.), откъдето сдобилите се с билет също ще могат да заемат своето запазено място във влака.
Атракционната композиция ще пристигне на гарата в Трявна в 10:47 часа. Там всички желаещи ще имат достатъчно време да се разходят и да разгледат възрожденската архитектура на града - дом на популярната художествена школа по дърворезба и иконопис.
От Трявна влакът тръгва обратно към Горна Оряховица в 15:50 ч., където ще пристигне в 16:57 ч., като по маршрута са предвидени спирки във Велико Търново (16:36 ч.) и Трапезица (16:41 ч.).
Цената на билета за пътуване в двете посоки Горна Оряховица - Трявна - Горна Оряховица е 30 лв. и включва запазено място. За децата до 10-годишна възраст билетите ще бъдат на стойност 15 лв. и ще са валидни само с придружител.
Билети за атракционния влак с парен локомотив могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната, както и онлайн на сайта на БДЖ.
МОНТАНА
Община Монтана ще отбележи Деня на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Националният празник е на 6 септември, а местната администраця ще го отбележи от 10 часа, на откритата сцена на площад "Жеравица". Част от проявите в празничния ден ще е концерт на Представителен танцов ансамбъл "Младост” към Общински младежки дом.
ПЛОВДИВ
Празникът на Пловдив, който се отбелязва в деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия, ще започне с традиционния маратон от град Съединение до едноименния площад в областния център. Честванията ще продължат с тържествен молебен в катедралния храм "Света Богородица” и полагане на венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов и паметната плоча на майор Райчо Николов.
В празничната програма са включени също концерт на духовия оркестър в града и възстановка на историческите събития от 6 септември 1885 г., както и изложбата "Пловдив по пътя към модерния свят” в Регионалния исторически музей.
Празникът ще завърши със заря-проверка, на която президентът Румен Радев ще произнесе тържествено слово.
ПРОГРАМА
за честването на 139-та годишнина от Съединението на България и
Празник на град Пловдив, 6 септември 2024 година
10.00 часа – Катедрален храм "Света Богородица"
Тържествен молебен, отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивския Митрополит Николай
Молебен и полагане на венци и цветя на паметника на Гаврил Кръстевич в двора на храма с участието на военнослужещи, духовенство и граждани
11.30 часа – Паметна плоча на майор Райчо Николов (до пл. Римски стадион)
Полагане на венци и цветя
12.00 часа – Паметник на Захари Стоянов в Градската градина (зад Регионалния природонаучен музей)
Полагане на венци и цветя
12.00 часа – Площад "Стефан Стамболов"
Празничен концерт "Пеещите котенца и приятели" с ръководител и музикален педагог Невена Кючукова
18.00 часа – Площад "Стефан Стамболов"
Концерт на Мери Бойс Бенд
На живо на откритата сцена пред сградата на община Пловдив ще прозвучат любими песни от албумите "Непознати улици", "Само за теб", "Дългият път към дома", "Щастливи дни" и "Продължавай да мечтаеш" и още много други. Групата е създадена преди 29 години, а днес, след многобройни концерти, музикални изяви, срещи с почитатели, албуми, награди и песните "Непознати улици", "Дългият път към дома" и "Слънчогледите" в учебниците по музика, Мери Бойс Бенд е една от най-успешните и обичани групи в България.
19.00 часа – пл. "Римски стадион"
Възстановка на събитията от 6 септември 1885 година от комитет "Родолюбие"
Комитет "Родолюбие" ще пресъздаде момента, в който Съединението става факт, след серия от бунтове и срещата на голямоконарската чета на Чардафон с хората на генерал- губернатора Гаврил Кръстевич. По традиция ще бъде прочетена и прокламацията за Съединението.
19.45 часа – Регионален исторически музей, Зала "Съединение"
Представяне на изложба "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба"
20.30 часа – Площад "Съединение"
Тържествена проверка (заря) по повод 139-та годишнина от Съединението на България и Празника на град Пловдив
21.00 часа – Ул. "Иван Вазов"
Второ издание на Station Street Festival/ Фестивал "Улица Станционна" (05-08.09.2024)
Програмата на фестивала Station Street включва изключителни музикални изживявания с хедлайнерите Остава, Теодосий Спасов Фолк Квинтет, Villagers of Ioannina City, Smallman и триото на Хайг Язджиян. "Остава" ще предложат своя емблематичен алтернативен рок звук, докато Теодосий Спасов Фолк Квинтет ще донесат уникална смесица от български фолклор и джаз. Villagers of Ioannina City ще очароват с психеделичен рок, комбиниран с традиционна гръцка музика. Smallman ще предложат дълбоко и интроспективно изживяване с тяхната комбинация от тежък рок и български фолклор, а триото на Хайг Яздян ще омагьоса с емоционални мелодии, вдъхновени от Близкия Изток и Гърция.
РУСЕ
На 6 септември от 11:00 часа в Русе ще се проведе традиционната церемония по поднасяне на венци и цветя по повод Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Събитието ще отбележи 139-тата годишнина от това значимо историческо събитие и ще се състои пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война на пл. "Княз Александър Батенберг".
Церемонията ще започне с изпълнение на военни маршове от Общинския духов оркестър под ръководството на маестро Димчо Рубчев. Гостите ще бъдат приветствани от музикалните изпълнения, докато пред монумента ще бъде строен почетен караул от служещите във Военно формирование 32420.
Тържествени слова ще произнесат кметът на община Русе Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов, които ще подчертаят значението на Съединението за българската история и национално самосъзнание.
В рамките на церемонията, Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Наум, заедно със свещеници от Русенската света митрополия, ще отслужат заупокойна молитва и благодарствен молебен в памет на загиналите в борбите за освобождение и национално обединение.
В края на церемонията, представители на официални институции, политически партии и други организации ще имат възможност да положат венци пред паметника. Желаещите да участват в поднасянето на венци трябва да се запишат предварително на имейл адрес [email protected].
Церемонията ще бъде водена от актьора Борислав Апостолов, който е част от трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе.
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Програма на Община Велико Търново за 6 септември – Ден на Съединението на България
5 септември /четвъртък/
11:00 ч., Музей "Възраждане и Учредително събрание"
Научен форум за отбелязване на 139 години от обявяване на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Лекция на проф. д.ю.н. Атанас Семов и доц. д-р Милен Михов.
12:00 ч., Музей "Възраждане и Учредително събрание" ІІІ етаж
Откриване на изложба "Съединението – събития и личности" – документи от фонда на Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Изложбата може да бъде видяна до 5 октомври 2024 г.
6 септември /петък/
10.30 ч., Пред сградата на Община Велико Търново
Военен ритуал за издигане на националното знаме на Р България.
Празнично слово на д-р инж. Даниел Панов - кмет на Община Велико Търново.
Литературна композиция в изпълнение на възпитаници на ПМГ "Васил Друмев”.
11.00 ч., Паметник "Майка България”
Празничен благослов, отслужен от Негово Високоблагоговейнство Ставрофорен свещеноиконом д-р Славчо Иванов.
Военен ритуал по полагане на венци и цветя на признателност.
Преминаване на Почетния караул от НВУ "Васил Левски” в тържествен марш.
Концерт на ПФА "Искра" и празнично хоро.
11.30 ч.,Паметник на генерал-майор Сава Муткуров
Полагане на венец и цветя на признателност.
12.00 ч., Църквите от Великотърновска Света митрополия, АИР "Царевец"
Празничен звън на всички църковни камбани.
20.00 ч.,Летен театър в парк "Марно поле"
"Вкусът на времето" – 80 години Кирил Маричков
Концерт-спектакъл на Група "Фондацията" и оркестър на Държавна опера Пловдив от програмата на Летен оперен сезон "Сцена на вековете 2024"
20.30 ч., площад "Цар Асен I”
Аудио-визуален спектакъл "Царевград Търнов - звук и светлина”.ю
7 септември /събота/
10.00 - 12.30 ч., Парк "Асеневци" – зелена площ южно от Художествена галерия "Борис Денев"
"Детство мое" – мини-фестивал за деца от 3- до 14-годишна възраст (циркова работилница, изработка на музикални инструменти от рециклирани материали, творческа работилница за малки скулптори, спортни игри и др.).
19.00 ч.,Летен театър в парк "Марно поле"
Празничен концерт на Биг бенд "Велико Търново" с диригент маестро Владимир Бошнаков. Солист Весела Морова
8 септември /неделя /
Сцена "Арт лято" до Художествена галерия "Борис Денев"
19.00 ч. Концерт на Кристиян Менев
20.00 ч. Малките извънземни" – концерт на Миро Иванов трио
Организатори: Община Велико Търново, Национален военен университет "Васил Левски”, Великотърновска Света митрополия
ВАРНА
По време на официалните празници 6-ти септември – Ден на съединението на Княжество България и Източна Румелия, и 22-ри септември – Ден на независимостта на България, два обекта от системата на Регионалния исторически музей във Варна ще бъдат отворени за посетители. Това са "Аладжа манастир" и "Побити камъни", информират от РИМ-Варна.
ЯМБОЛ
Ямбол ще отбележи 139 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България на 6 септември с тържествен военен ритуал, благодарствен молебен, празнично шествие и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на Георги Дражев и загиналите за националното ни освобождение, съобщиха от общинския пресцентър.
Отбелязването на Деня на Съединението ще започне в 9:45 часа на централния площад с изпълнения на Градския духов оркестър при най-старото ямболско читалище – "Съгласие – 1862". В церемонията ще участва представителна част военнослужещи от Ямболския гарнизон. След издигането на националното знаме и приветствието на кмета Валентин Ревански ще бъде отслужен благодарствен молебен, а после ще потегли празничното шествие до паметника.
СВИЩОВ
Община Свищов и 55-ти Инженерен полк – Белене организират тържествено честване на 6 септември – Деня на Съединението на България.
Ритуалът ще се състои на 6 септември (петък) от 11.00 часа на паметника на Свободата.
В програмата ще вземат участие деца от ДГ "Васил Левски" в Свищов.
ЕЛИН ПЕЛИН
Събития, организирани от Община Елин Пелин:
6 септември 2024 г. в 09:00 ч. – Ден на Съединението на България - авто и туристически походи, концертна програма в м-ст. "Побит камък" – начало на автопохода пред храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец", гр. Елин Пелин.
16 септември 2024 г. в 18:30 ч. – "На добър час в новата учебна година" – концерт на рок група "Хоризонт", с участието на "Огнени китари" и "Вокална академия", съвети за здравословно хранене – градски парк.
22 септември 2024 г. - Ден на Независимостта на България - Концерт на Владо Димов, пл. "Независимост", гр. Елин Пелин
Събития, организирани от читалища и кметства на територията на община Елин Пелин:
НЧ "Елин Пелин 1896", гр. Елин Пелин
6 септември - Временна изложба "139 години от Съединението на България", музейна сбирка
30 септември 2024 г. от 17:00 ч. – Музикално ателие
НЧ "Светлина", с./ гара Елин Пелин
11 септември 2024 г. в 17:30 ч.- Среща с детската писателка Мария Пеева – Мама Нинджа и представяне на книгата й "Дневникът на един беглец"
16 септември – Беседа и занимания по изобразително изкуство на тема: "116 години Независима България"
НЧ "Иван Вазов 1928", с. Нови хан
6 септември - "139 години от Съединението на България"- концерт на любителски колективи и гост - изпълнител Виктория Мирина, м-ст. "Побит камък"
НЧ "Просвета 1908", с. Голема Раковица
6 септември- Изложбен кът "139 години от Съединението на България"
7 септември - Първи фолклорен фестивал "Раковица пее, руча и играе"
14 септември - Празничен детски концерт "Довиждане ваканция, здравей училище"
22 септември - Изложбен кът "116 години Независима България"
НЧ " Възраждане 1911", с. Доганово
6 септември - Изложбена витрина "139 години от Съединението на България"
22 септември - "Ехо от морето" – изложба с морски материали
НЧ " Христо Ботев 1924", с. Богданлия
6 септември - Изложбена витрина "139 години от Съединението на България"
22 септември - Изложбена витрина "116 години Независима България"
Забележка: На официалната електронна страница на община Елин Пелин – elinpelin.bg, допълнително ще бъдете информирани относно часа на провеждането на събитията.
Източник: Novinite.bg