Вход | Регистрация

Инфраструктура и култура – условия за успешен туризъм

По темата „Новият закон за туризма“ дискутираха кметове на общини в страната на годишна среща

Инфраструктура и култура – условия за успешен туризъм
ОА "Царевград Търнов"

Инфраструктурата и стимулиране на културните иновации в общините бяха акцентите, които постави градоначалникът на Велико Търново Даниел Панов на станалата вече традиционна годишна среща на местните власти по въпросите на туризма в рамките на Международно изложение "Културен туризъм”. Специален гост на срещата бе заместник-министърът на МИЕТ Иво Маринов, който също даде свое становище по темата.

Важно условие за предлагане на качествен туристически продукт, според Даниел Панов, е не само състоянието на довеждащата до обектите инфраструктурата, но и цялостна обществена и туристическа инфраструктура. И, въпреки липсата на средства по оперативни програми за такава дейност, общините трябва да проявяват гъвкавост и да намират решения за решаване поне частично на този проблем.

Конкретно за Велико Търново и градовете, развиващи културен туризъм, кметът посочи, че е недобро състоянието на частните сгради, които имат статут на паметници на културата. Голяма част от тези сгради не се поддържат в добро състояние от собствениците. Онези пък, които искат да ги ремонтират много често имат сериозни проблеми със забавянето, понякога с месеци, на преписките за съгласуване на проектите с НИНКН.

Даниел Панов припомни, че Велико Търново беше инициатор и домакин на среща на 50 главни архитекти от цялата страна, които, след като са обсъдили тези и сходни проблеми, са направили препоръки и са инициирали широка дискусия, но въпреки подкрепата на НСОРБ ,все още няма отговор от съответните институции.

През следващата седмица представители на НИНКН ще бъдат във Велико Търново на работна среща за по-бързото решаване на тези проблеми. Даниел Панов обърна внимание на факта, че структурите и сдруженията в областта на туризма и културното наследство на градовете са неработещи. Общините плащат членски внос в тези организации, но на практика те реално не работят.

"Подготвили сме Сдружение на градовете с културно – историческо наследство в България. В момента това Сдружение е във фаза съдебна регистрация. То може да помага и на законодателно и местно ниво, проекти, защитаващи принципите за реставрация и кандидатстване в международни организации”- заяви кметът.

По втората актуална тема градоначалникът призова за стимулиране на хората от бранша, за да усещат реално подкрепата на общините при разработване на маршрути, продукти и дестинации.

Заместник-министърът на МИЕТ Иво Маринов заяви, че новият Закон за туризма е продукт на две годишен труд. Проведени са множество консултации с НСОРБ и много браншови организации в областта на туризма. Завишени са правомощията на общините при категоризацията и контрола на обектите, както и прерайонирането на България в областта на туризма. Разработват се Наредбите и подзаконовите актове за прилагане на Закона. Предстои да се приеме таксите в областта на туризма. Предстои и приемането на Наредбата за детския и ученически отдих и туризъм.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар