Община Ловеч ще стопанисва Деветашката пещера
Община Ловеч ще управлява Деветашката пещера. Това реши на вчерашното заседание павителството.
Общината има предварителна концепция за изграждане на туристическа атракция, която ще се актуализира и доработи съвместно с представители на заинтересованите местни и национални институции, експерти и неправителствени организации.
Целта е природният обект да бъде използван за развитие на туризма без пагубни последствия за биоразнообразието, спелеологичната и историческата му стойност. Ще се създаде и посетителски информационен център с обособяване на археологически кът с фрагменти, открити в пещерата – керамика, каменни образувания, кости, със снимков и нагледен материал във витринно положение. Ще се предоставят и екскурзионни услуги.
Предлаганите нови туристически продукти ще се обвържат с вече съществуващите еко пътеки към "Крушунските водопади”, пещерите "Урушка маара” и "Бонинска дупка” в землището на с. Крушуна, община Летница.
За изграждане на туристическа атракция "Деветашка пещера” ще се кандидатства с проект в следващия програмен период, когато се отворят новите оперативни програми и се прецени към коя точно общината да се насочи.
Деветашката пещера е една от най-големите в България. Намира се на около 15 км североизточно от Ловеч и попада в землищата на селата Дойренци и Деветаки. Открита е през 1921 г. и е с обща дължина 2442 м, площ 20 400 кв. м и височина 60 м. В нея са намерени някои от най-интересните останки от времето на неолита по българските земи. С цел запазване на уникалния природен феномен, археологическите ценности и местообитанията на редки животински видове пещерата е обявена за природна забележителност. В миналото е използвана за съхранение на храни от държавния резерв и за склад за горива към Министерството на отбраната. След преустановяване на ползването й за нуждите на отбраната тя не става пълноценен туристически обект, въпреки че е отворена за посещения.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: Дневник