Представиха новия проектозакон за туризма във Велико Търново
Създава се специално райониране и нови органи, който да популяризират българските обекти
Новият проектозакон за туризма бе представен вчера на официална пресконференция във Велико Търново от зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов и зам.-министъра на културата д-р Тодор Чобанов.
Няколко са нововъведенията, като най-важното от тях е специалното райониране, което ще се въведе и създаването на Българска туристическа организация, която ще има и подорганизации според различните региони.
Нейната функция ще бъде да осигурява маркетинга и рекламата на българските забележителности, като ще се издържа от няколко източника - държавна субсидия, 10 % от туристическата такса, 50% от глоби на Комисията за защита на потребителите, такси от лицата за туристическа дейност на международни и национални борси, дарения, собствена дейност и др.
В тази връзка бе уточнено, че туристическият данък ще се разпределя както следва - 70% за общините, 20 % за регионите и 10 % за Българската туристическа организация. Местните власти ще имат стриктни критерии, по които да определят в годишните си бюджети за какво да се използват тези пари, а при установяване на нецелесъобразно харчене, кметовете ще бъдат глобявани.
Създаването на новата структура обаче няма да увеличи обема на държавната администрация, тъй като ще се използват вече ангажирани в тази сфера служители.
Въвежда се и опция за освобождаване от данъка за сезонни обекти или такива, които затварят за ремонт. Срокът обаче не може да надвишава шест месеца.
От местния бизнес колеж се оплакаха, че данъчните ги задължават да плащат туристически налог за общежитията, в които се помещават студентите и ученици. Зам.-министър Маринов успокои страстите, като уточни, че ще има две изисквания към един обект да бъде таксуван - той да предоставя услугата настанвяне в обект, който е класифициран като туристически. Във въпросната класификация обаче общежитията не са включени и съответно няма да плащат данък.
Същото се отнася и за хижите, които са освободени поради факта, че те имат специален социален статус и са посещаване от особена обществена прослойка.
Източник: Север.бг