Приеха План за управление на ПП "Персина"
Започват дейности по зониране и развитие на екологичен туризъм
Снимка: Булфото
План за управление на Природен парк "Персина" прие правителството. В него се предвиждат функционалното зониране на територията и приоритетните дейности за развитие до 2016 г.
Основните цели, които са поставени, са превръщането на парка в популярна туристическа дестинация по поречието на Дунав с добра организация, което налага заливните територии и гори да бъдат възстановени и екологично стабилизирани. Ще се работи в посока развитие на екологичен туризъм и екологосъобразен поминък на местното население.
Планът осигурява опазване и поддържане на разнообразието на екосистемите и на видовете от флората и фауната в парка, както и провеждането на научни и образователни дейности на неговата територия. В разположения на 21 762,2 хектара природен парк се съхраняват стотици растителни и животински видове, много от които са защитени дори в световен мащаб.
Тук се срещат 475 представители на флората, сред които триръбест ръждавец, щитовидна какичка , обикновена мехурка, жълта и бяла водна роза , блатното кокиче са включени в българската Червена книга. 1100 са животинските видове, като над 200 от тях са птици, за които речният ареал на "Персина" е от жизненоважно значение. Малкият корморан, червеногушата гъска и къдроглавият пеликан са сред световно застрашените от изчезване птичи видове, гнездящи в ПП "Персина".
Паркът е разположен по цялата дължина на Свищовско – Беленската низина, на територията общините Никопол, Белене и Свищов, включвайки в състава си всички дунавски острови в този район.
_________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg