Вход | Регистрация

Дянко Мадемов - фелдшерът с много лица

Дянко Мадемов - фелдшерът с много лица
Снимка: Север.бг
Дянко Мадемов е на 58 години, родом от Габрово, но от дълги години живее в Горна Оряховица. Работи като фелдшер вече 35 години. Доскоро лекуваше пет села, а сега работи в Центъра за психично здраве във Велико Търново. Наред с професията си той има разнообразни интереси - музика, театър, политика, здравословно хранене. Така между другото, свири на пет инструмента, играе в театър и ръководи три самодейни състава.

С Дянко се познаваме от близо две години, откривайки се постепенно един за друг - аз за многото уникални лица и възможности на Дянко, а той за медиите. Сега ще ви го покажем в "цял ръст", с всички негови хобита и интересни занимания. Но не само Дянко е интересен, а и неговата фамилия. Тя идва от прапрадядо му. На всеки, който го срещнел рано сутрин, му вървяло много през деня. Така от дума на дума хората започнали да му викат кадемче, после римували с мадемче и така се получила фамилията - Мадемов, която медикът носи с гордост.

С толкова много неща се занимаваш, че се чудя откъде да започна. Разкажи първо за музикалните си изяви.

Така е, главното е музиката. Свиря на тамбура, устна хармоника, китара, акордеон и пиано. Първо бях корепетитор на групата за автентичен фолклор в село Янтра, после бях потърсен от други групи - от Правда, от клуб "Железничар" на гарата в Горна Оряховица, от Върбица също. Пеем и свирим народни песни и стари шлагери. Играя и в един самодеен театър в Крушето. Най-напред правим премиера пред жителите на селото, след което се представяме пред национални театрални прегледи.

Имаш и оркестър с колегите ти от Центъра за психично здраве във Велико Търново...
Да, дори и на работа не можах да устоя на магията на музиката и направихме малък оркестър. Започнахме трима, а сега сме петима. Първото ни участие бе на 30 юни в село Янтра по време на Националния фестивал за автентичен фолклор "От извора".

Разкажи какво свирите, кои сте членовете на бандата?

Аз съм на акордеона, Дечо Неделчев - саксофон, директорът на отделение д-р Дафин Ненов - на тромпет. Имаме си тъпанджия, певица даже. Ходим по фестивали с тях. Скоро се върнахме от фестивал в Свиленград. Имаме покана за 18 август да свирим на сватба, но предимно ходим по фестивали. Изпълняваме фолклор и стари градски песни и популярни шлагери. Най-доброто ни представяне бе на Старопланинския събор "Балканфолк 2012" във Велико Търново. Взехме 7 грамоти, една от тях е за откритие на фестивала и бронзов медал за добро представяне.

Как дойде идеята за името на оркестъра "Хипократ"?

Спонтанно, защото все пак имаме медицинско образование, пък и работим в лечебно заведение. Така къде на шега, къде на сериозно, се кръстихме на бащата на медицината. Всички сме самоуки музиканти и добри слухари.

Как се възприема заниманието ви от директора на Центъра д-р Парчев?

Като разбра за оркестъра, ни предостави зала за репетиции. Радва се на нашия оркестър. Отначало не знаеше какво свирим. Мислеше, че свирим чалга, но като разбра какво изпълняваме, бяхме поканени на годишнина на психоцентъра да свирим на банкета. Доволни останаха всички колеги.

Откога е любовта ти към музиката?

Много отдавна, от дете. Баща ми беше против да стана музикант. А на мен ми беше голям мерак да свиря на акордеон. Едва когато започнах работа, си купих акордеон с първата си заплата. Още първата вечер започнах да свиря с басите. Толкова пъти съм си представял как свиря. Самоук съм - ходих, гледах как свирят и се научих. Свиря и на китара. Имам добър слух, така че мога да изсвиря всякаква песен във всяка гама. Иначе съм завършил Априловската гимназия в Габрово.

Пишеш и пиеси, доколкото знам...

Да, имам две написани. Скоро публикувах втората в интернет сайт. Първата пиеса се казва "Притча за любовта" и е комедийна. Действието се развива на две нива - горе са Господ, Сатанаил и свети Петър, а на долното ниво е кръчмата с хората. По някое време те си разменят местата. Премахва се границата и става един хаос. Но основната тема е дали съществува любовта и вечният спор за нея. Втората се казва "Лудницата". Пак е много забавна. Ще ми се много да я поставим на цена. Основният сюжет е, че много хора търсят услугите на лудницата, която се оказва животът, а самата лудница е всъщност място за покой и място за зареждане. Извън лудницата е по-голямата лудница. Пиша също хумористични миниатюрки за приятели, по различни поводи.

И като капак на всичко се занимаваш и с политика.

Да, координатор съм на Национално движение „Достойни за България” в Горна Оряховица. Работим за каузата за утвърждаване на родолюбивите, патриотични ценности и инициативи. Събираме се, говорим, обсъждаме разни неща. На кметскитеизбори миналата година дори се явихме със свой претендент.

Къде е мястото на медицината в живота ти?

Отдавна се интересувам от алтернативна медицина. 35 години съм в здравеопазването и забелязвам много голям парадокс. Световната медицина прави все нови и нови открития от една страна, а от друга - хората стават все по-болни. Възрастовата граница на заболелите се снижава все повече. Имаме вече младежи с инсулти, инфаркти. Малки деца с диабет и хипертония. Това показва, че нещата отиват на зле. И като се замислих над тези неща, защо се получава така, оказа се, че причината е комплексна.

Аз доста чета. Стресът, недостатъчната почивка и сън, отровите, които поглъщаме с храната, почвата обеднява откъм витамини, минерали. Всичко това води до хроничен недостиг на микроелементи в организма. Не на последно място са и лекарствата. Химични съединения, които се натрупват в организма и тровят клетката. Реших да поработя в посока на алтернативната медицина - хранителните добавки. Още повече, че в световен мащаб се зароди т.нар. уелнес революция. Мисленето се промени в посока за здравословен начин на живот.

У нас обаче ситуацията е различна, хората започнаха да си обръщат внимание на здравето, но пък хранителните добавки са скъпи.

Така е. На Запад хората казват - трябва да мисля за здравето си и да направя така, че да имам здрав организъм и добър имунитет чак до дълбоки старини. И търсят начини да го постигнат. А не като нас, които сме на принципа "като се разболея, тогава ще му мисля". Ние пушим цигари, гледаме до късно телевизор, стоим дълго пред компютъра, работим на няколко места, недоспиваме си, а това води до хронична умора. А на организма трябва да му се даде всичко необходимо - и почивка, и минерали, витамини, ензими, за да функционира правилно. Затова се насочих в областта на хранителните добавки, които набавят всички необходими вещества. С тях успях да постигна добро здраве и самочувствие.

Помагаш и на колегите си в Центъра за профилактика на здравето.
Да, аз работя на един нов апарат, който прави биорезонансно тестване на човешия организъм на клетъчно ниво, терапии и профилактика на здравето. Апаратът притежава европейски сертификат за качество и всички документи, потвърждаващи безопасността му. Именно с него се правят тестове за актуалното състояние на всички органи и системи поотделно и се прилагат оздравителни билкови програми за всеки. Известно е, че ранното установяване на дадена болест е предпоставка за нейното предотвратяване.

Все пак може ли днешният забързан човек да живее и да се храни здравословно?

Може, стига да поиска. Просто трябва да си го постави като цел. Да пренастрои мисленето си. Да спре пушенето, да си ляга рано, 22.00 часа например аз съм в леглото. Хубаво е човек да свикне да се бори с изкушения като пържени картофи, салами, вафли и прочие. Аз ядях много сладко, сега съм се пренастроил и не чувствам необходимост. Намалих яденето на месо.

Съществуват т.нар. живи и мъртви храни. Едните са зеленчуците, другите месото. Например, когато човек яде месо, организмът трябва да синтезира ензими, които да го преработят. А това е свързано със загуба на много енергия и ресурси. Минералите и витамините, които си е складирал организма, се пускат в действие. Затова човек като се нахрани обилно с меса и тлъсти храни, енергията му отива в храносмилателната система. Трябва да се наблегне на зеленчуците и плодовете. Кълновете също са добри, суровите ядки. Разбирате ли, всичко е въпрос на постепенна промяна на навиците.

Освен храненето обаче е важно и позитивното мислене. Ето, много често хората се разболяват от рак.

Позитивното мислене е много важно. А стресът е първата причина за заболяването. Човешкият мозък е сложен компютър и команден център. Всяка една негова мисъл поражда команда в организма, в подсъдсъзнанието, и оттам към всички органи. Когато човек е позитивно настроен, просто това се предава на всички органи като система. Обратното – лошите неща водят до лош живот. Омразата, завистта, недоволството, желанието за отмъщение това са чувства, които отравят организма и са причините за раковите заболявания. Проблем в миналото, заключен дълбоко у нас, също носи негативи след себе си. Безспорно и радиацията в Чернобил, отровите навън, които дишаме и лошото хранене също предразполагат рака.

Така, както си говорим, имам чувството, че не ти остава дори мисъл за болест?

Това нещо съм го прогонил от съзнанието си. Имало е случаи да хвана някой бацил, но минава бързо. Любопитно е, че макар и рядко, това става събота и неделя и в понеделник вече съм на крак. По принцип малко боледувам. Като пия билковите съставки, съм добре.

Вкъщи как те приемат?

Приели са ме такъв, какъвто съм. Съпругата ми е специалист ендокринолог. Тя практикува това, което и мен са ме учили по медицина. Официалната медицина е догма, а всичко различно или ненаучнодоказано се смята за несериозно. Така че тя си има мнение, различно от моето, но напоследък като че ли започна да проявява интерес към моята работа. Доказвам й всеки ден, че съм здрав и се чувствам добре.

 

____________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар
EN