Вход | Регистрация

Физикът доц. Георгиев за науката в България - "С чужди драг-вкъщи враг"

Физикът доц. Георгиев за науката в България - "С чужди драг-вкъщи враг"
Снимка: Sever.bg
Преподавател във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий"

Физиците доц. д-р Георги Георгиев и сестра му - Мариана Георгиева-Гроссе са единствените българи, които години наред представят страната ни на световни научни форуми. Само през 2010 година те са участвали в 10 симпозиума и са представили 20 доклада.

По време на цялото си обучение-от училище до университета-и двамата непрекъснато получават признания: златни медали от "Първа политехническа гимназия" във Велико Търново, Димитровска стипендия , в средното и във висшето училище. През 1997 г. Мариана Георгиева-Гроссе е определена като най-добър млад учен на физическия факултет на Софийския университет. 2006 г. е знаменателна за доц. Георгиев. Той е награден със златен медал на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий".

В международен план дейността им е забелязана от редица международни институти и организации. Вече втора година преподавателят във Великотърновския университет е включен в Световната енциклопедия "Кой кой е в света?" на института Маркес в САЩ. От тази година той фигурира и в изданието на Кеймбридж "Речник на международните биографии". През 2010 г. и двамата Георгиеви присъстват в друго издание на  Кеймбридж "2000 интелектуалци на 21 век".

Повече за чувството да представяш България на Световната научна сцена, за нови достигнати познания в областта на физиката и математиката и за това какво пречи за признаване на работата на учените в България, доц. Георгиев сподели специално за Sever.bg.

Доц. Георгиев, какво е чувството да сте единствените български представители на подобни форуми?

Много голяма отговорност, че трябва да представим нашата страна. Усилията ни са значими и явно са измерими с най-добрите постижения в света, за да бъде обърнато внимание от страна на авторитетни институции - нашите биографии, имена, нашата страна, в крайна сметка да бъдат представени на световната научна общност. Всяко изнасяне на наш доклад започва с представянето на България и конкретно с иконата на "Св. св. Кирил и Методий" - патронът на Великотърновския университет.

Разработките ви са в областта на приложната математика. Къде е практическото им приложение?

Конкретно практическо приложение могат да намерят в разработването на т.нар. фазорегулаторни устройства за антени с електронно управление на вълната. Те могат да бъдат използвани в спътниковите съобщения и различни други радиолокационни станции и връзки с кораби, самолети, наземни станции, т.е. има огромно поле на приложение.

Поредното ви откритие е свързано с нови видове числа. Обяснете ни малко повече?

Когато се извършва едно научно изследване и то е в областта на няколко науки, както ние се занимаваме с физика, математика и компютърни науки, често пъти освен основното направление на дейността се появяват и странични резултати, неочаквани факти, които може в последствие да се окажат основни в цялата работа.

 В частност ние решаваме сложни уравнения на математичната физика с компютърни методи и като резултат от нашите пресмятания се появиха тези числа, чието наличие установихме случайно, но постепенно започнахме да се занимаваме с тях. Към днешна дата сме изучили до определена степен един голям брой различни видове числа.

Едната група сме я означили условно А,B,C числа, а други ги наричаме L числа. По-голяма значимост имат L  числата, защото те са свързани с много сложни уравнения и имат много странна физична интерпретация, с различно тълувание и, мисля, че са много интересни за бъдещи изследвания.

Имат ли пряко приложение тези числа?

От гледна точка на практическо приложение на резултати от математичната физика - със сигурност да, тай като те са свързани с т.нар. онфлуентни хипергеометрични функции, които са най-общите математични функции на математичната физика и които съдържат в себе си практически всички функции, намиращи приложение в съвременната приложна математика, инженерни науки, във физиката - с изключение на класа с електричните функции. Вероятно нашите числа ще се появят и в други области, а не само в електромагнитната теория, с която ние се занимаваме.

На какво се дължи факта, че българските учени, каквито сте и вие, не са дооценени в страната, а получават признание навън?

Мнението ми е, че учените са доста пасивни, т.е. те не представят на обществеността своите достижения. Но причина за това е и продължаващата политика от страна на държавата и на държавните институции, вече повече от 20 години, на съзнателно пренебрегване на постиженията на учените и не само на тях, а на всички образовани хора.

Има ли формула за преодоляване на това?

Много е важна ролята на средствата за масово осведомяване. Бихме могли това да го преодолеем със съвместните ни услия - вие да ни помогнете да покажем, че ние много сериозно се трудим, че търпим лишения от всякакво естество и нашата работа е много високо оценена в научните средища по света.

Колко пари са необходими, за да се прави наука в България?

Наука се прави с огромни средства, но ако се прави с разум, средствата ще са значително по-малко. Като говорим за нас - ние се справяме с личните си средства, т.е. постигаме резултати, които, не само по наше мнение, са сред най-добрите постижения в света - без никаква намеса от страна на държавата. Т.е., ако хората са достатъчно упорити, могат да се оправят без държавата. Но тогава идва въпросът: тя пък за какво съществува?!

Каква награда искате да спечелите и кой връх да покорите?

Не работим за награди. Ако гледаме реално от материална гледна точка, ние губим непрекъснато, тьй като влагаме средства и усилия, за да върви нашата работа. Що се отнася до върховете...Науката прилича в някаква степен на алпинизма. Винаги има следващ връх, който трябва да бъде покоряван.

В края на март двамата български физици ще представят страната ни на Световния симпозиум по напредък на електромагните изследвания в Маракеш-Мароко. Освен в конференции брата и сестрата - физици участват и като рецензенти в престижни международни физични издания. Те са редактирали около 170 статии на учени от целия свят. За първи път доц. Георгиев ще участва в журито на конкурса за наградата на арменския президент в областта на физиката. Наградата на най-добрия физик за 2010 година предстои да бъде връчена.

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар