Вход | Регистрация
Видин 22°C

Квантов компютър направи симулация на края на света

Квантов компютър направи симулация на края на света
Снимка: sxc.hu
Повече за:

Учени от Тексаския университет в Остин са използвали квантов компютър за първи път, за да симулират катастрофален сценарий: колапсът на Вселената. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Physics.

5564-кубитова квантова система беше използвана за изследване на хипотезата, че фалшивият вакуум може да се разпадне и да застраши съществуването на Вселената. Използвайки квантов компютър D-Wave, изследователите създадоха опростен модел на Вселената чрез кодиране на състояния на квантово поле в кубити.

Според една теория космическият вакуум може да е в нестабилно състояние. Ако полето на Хигс се окаже метастабилно, това може да доведе до внезапното му разпадане. Резултатът е "балон" от истински вакуум, който ще се разширява със скоростта на светлината, унищожавайки всичко по пътя си.

Симулацията потвърди теоретичните прогнози. Учените са успели да наблюдават как се образуват и взаимодействат мехурчета от "истински" вакуум, както и как се създават частици в разширяващата се Вселена.

Изследователите смятат, че полето на Хигс ще остане стабилно трилиони години. Проведените симулации обаче отварят нови перспективи за квантовите изчисления и космологията. В бъдеще това ще даде възможност да се провери теорията за мигновения колапс на Вселената.

По-рано учени от голям творчески екип от САЩ, Великобритания, Австралия, Швейцария, Германия и Дания съобщиха в списание Nature, че пета галактика , ZF-UDS-7329, наскоро е била добавена към четирите галактики, които космическият телескоп Джеймс Уеб (JWST) е забелязал на ръба на Вселената преди две години.

Междувременно американският предприемач и основател на SpaceX Илон Мъск обясни защо е необходимо да се колонизира Марс. Според него тази планета е от ключово значение за "дългосрочното оцеляване на съзнанието". Според него желанието за колонизиране на Марс има за крайна цел спасяването на човешкото съзнание. В същото време Мъск осъзнава, че полетът е безсмислен от инвестиционна гледна точка.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар