Ден на борбата с раковите заболявания
16 ноември е избран за Световен ден за превенция на раковите заболявания. През последните години броят на онкоболните расте главоломно.
Жените до 45-годишна възраст боледуват по-често от рак за разлика от мъжете. След тази възраст ситуацията обаче е обратната. Мъжете са по-често засегнати от болестта.
България заема средна позиция в световен мащаб по брой на онкологично болни, твърдят от Регионалната здравна инспекция. По-чести са случаите в големите и урбанизирани български градове като София, Пловдив и Варна.
Всеки тумор има етап на местно развитие, при който все още няма метастази. В такъв случай лечебният ефект е 100%. Когато обаче туморът е в по-напреднал стадий, лечението е нискоефективно и изисква изключително голям брой медикаменти и лечебни подходи, които са доста скъпи. Особено за българските граждани. Поради тази причина борбата с рака трябва да се насочи към откриването и лекуването на тумори докато са ранна фаза на развитие и шансът конкретен човек да се излекува е много по-голям.
Жените най-често заболяват от рак на гърдата, шийка и тяло на матката и яйчниците. Също така често срещани са случаите на рак на стомаха и дебелото черво. Мъжете пък са по-податливи към ракови заболявания на белите дробове и простатата.
Специалистите съветват да посещаваме по-често лекар, да си правим профилактични прегледи, за да можем да избегнем усложнението на болестта, ако такава се е появила.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: Столична регионална здравна инспекция