Вход | Регистрация

Die Welt: Олигархът Пеевски разширява властта си в България на прага на еврозоната

Die Welt: Олигархът Пеевски разширява властта си в България на прага на еврозоната
стоп кадър/НОВА
Повече за:

Немското издание Die Welt коментира политическата ситуация у нас в обширен анализ. Публикуваме превод на материала на Филип Фолкман-Шлук.

В България зачестяват арестите на хора, които се борят срещу корупцията. В центъра на вниманието е политик и предприемач, който отдавна е санкциониран от САЩ. Критиците предупреждават за драматично развитие, което застрашава стабилността на Европа.

Когато преди пет години българите излязоха на улицата, за да протестират срещу корупцията в правителството, това изглеждаше като началото на нова ера. От протестите се роди коалицията "Продължаваме промяната", която по-късно, с политическите новаци и възпитаници на Харвард Кирил Петков и Асен Василев, излъчи премиер и финансов министър и постави началото на реформи за върховенство на закона и икономическа стабилност.

Постиженията са исторически. През януари България ще се присъедини към еврозоната. Страната вече е член на Шенгенското пространство – и това стана възможно, защото реформаторите изобличиха и се бориха срещу мафиотски структури от престъпници, държавни служители и фирми по външната граница на ЕС с Турция. Заради това членове на "Продължаваме промяната" бяха заплашвани от организираната престъпност, както съобщи и в. "Welt". Това не са единични случаи в страна, която редовно заема последните места в класациите за корупция в ЕС.

Но зад кулисите на този напредък се оформи мощна контраатака: стари зависимости между политика и съдебна система отново набират сила. Опозиционни политици и борци срещу корупцията се чувстват преследвани и задкулисно говорят за условия, подобни на диктатурата в Беларус, където противниците са заключвани. Корупцията отдавна отваря врата и за Кремъл в стратегически важното за НАТО Черноморско държава.

Въпреки пробива след протестите, политическата обстановка в страната остана нестабилна. Само през последните четири години в България се проведоха шест избори. Партийната система е фрагментирана – отражение на разделението в обществото. Едната част желае по-дълбока интеграция с ЕС, другата традиционно търси близост с Русия. Подкрепата на премиера Петков за Украйна след руското нападение, включително с оръжейни доставки, както и усилията му да извади страната от енергийната зависимост от Русия, му донесоха множество врагове.

От 2024 г. начело на правителството отново е политик от дясната партия ГЕРБ – премиерът Росен Желязков. Мощната фигура зад него е Бойко Борисов, който беше премиер преди протестите през 2020 г., а по негово време корупцията и кражбата на евросредства процъфтяваха. Въпреки това ГЕРБ продължава да е част от Европейската народна партия (ЕНП), към която принадлежат и германските партии ХДС/ХСС.

Най-нов пример за репресия е арестът на кмета на стратегически важния черноморски град Варна – Благомир Коцев. 54-годишният икономист, също член на "Продължаваме промяната", беше задържан на 8 юли, малко преди гласуване по бюджета. Обвинен е, че е част от "престъпна група" и е заподозрян в корупция и пране на пари.

Съпругата му Камила разказа във Facebook, че полицаите претърсили в продължение на часове дори стаята на двегодишния им син и новородената им дъщеря. Коцев се намира в затвор с висока сигурност в София, като съдебното заседание е насрочено за днес.

Либералната група в Европейския парламент "Renew Europe", към която принадлежи и "Продължаваме промяната", определи случая като "ясен акт на политическо преследване и опасна злоупотреба с държавна власт". Обвиненията срещу Коцев били "неоснователни", а прокуратурата и антикорупционната комисия в България – "все по-често инструмент за политическо потискане". Те настояват за незабавното му освобождаване.

Немската евродепутатка Свеня Хан (СвДП) алармира в писмо до ЕК за "тревожни тенденции на политическа намеса в съдебната власт в България" и предупреди за "нарастващата употреба на президентска власт за преследване на опозиционери".

Тези обвинения идват не само от политическите среди. Юристът Андрей Янкулов от "Антикорупционен фонд", НПО, подкрепяно от фондация "Конрад Аденауер", казва пред "Welt", че има модел на злоупотреба със съдебната власт като инструмент на управляващите.

В този контекст често се споменава името на олигарха и политик Делян Пеевски. Неговата партия "Движение за права и свободи" (в текста погрешно е преведено като "Ново начало") подкрепя коалицията. 44-годишният Пеевски е санкциониран от САЩ по закона "Магнитски" заради сериозни нарушения на човешките права. Обвиняван е в "системна корупция", "влияние и подкупи за защита от контрол" и "контрол върху ключови институции и сектори в обществото".

Журналистически разследвания го свързват с кражби на милиони евросредства, насилие, контрабанда и корупционни връзки с Москва. Европейската прокурорка Теодора Георгиева твърди, че е била заплашвана от Пеевски по време на разследване за злоупотреба с еврофондове. Но дело срещу него в България никога не е заведено.

Наскоро лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов похвали сътрудничеството с Пеевски и заяви, че може да разчита на неговите депутати. Общата им цел била гладко присъединяване към еврозоната. Борисов е известен с това, че казва точно това, което в Брюксел искат да чуят. Но ако България влезе в еврозоната с толкова сериозен дефицит на върховенство на закона, това може да се превърне в проблем за целия съюз.

Критиците подозират, че Пеевски използва подкрепата си към правителството, за да упражнява влияние върху съдебната система и да разчиства опонентите си. НПО-то "Антикорупционен фонд" отбелязва ръст на дела срещу опозиционни политици от началото на 2024 г., като всички обвиняеми са без изключение политически противници на Пеевски.

Процедурите следват един и същи сценарий: предполагаеми доказателства се предоставят на определени медии, с цел политически противниците да бъдат публично дискредитирани, сплашени и подчинени.

Прави впечатление и че Пеевски от месеци обикаля страната в рамките на инициатива за "регионално развитие", като се снима с кметове и местни политици. Мнозина журналисти предполагат, че натискът срещу кмета на Варна е част от тази схема, защото той отказал да си сътрудничи с Пеевски. Варна е ключов град за сигурността на източния фланг на НАТО.

Бившият премиер Кирил Петков заяви пред "Welt", че властта на Пеевски се дължи на "корупционна сделка с Борисов". "Това парализира дори сегашния министър-председател, който не може да управлява без одобрението на санкционирания олигарх."

Петков твърди, че става дума не само за вътрешнополитически скандал, а за нещо по-голямо – влиянието на Русия в стратегическата за НАТО държава. Коалицията му "Продължаваме промяната" по време на управлението си е разкрила множество случаи на корупция с участието на Кремъл. Един от съветниците на Борисов например е карал SUV, платен от руска енергийна компания.

България е залята от руска дезинформация. Според Петков "Путин използва корупцията като външнополитическо оръжие". Същите хора, които крадат от държавата, правят бизнес с режима в Москва.

Петков нарича Пеевски "слуга на Путин". Според него именно Пеевски блокира важна помощ за Украйна, включително продажбата на два ядрени реактора, които Киев отдавна иска да купи за енергийната си сигурност. Наскоро България "изненадващо" отказа продажбата на тези реактори от съветски тип, които години наред са били складирани край Дунава, след като страната се отказа от строежа на АЕЦ.

"Случаят с Пеевски показва провала на Европа да се противопостави на агентите на Путин в собствените си институции", казва Петков. Той обвинява и Европейската народна партия, че си затваря очите. "Успехът на Путин зависи от фигури като Пеевски", заявява Петков – "а оцеляването на Европа зависи от това да бъдат спрени."

За статията съобщиха и от "продължаваме промяната" на страницата си във Faceook.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар