Вход | Регистрация

Залесените площи намалели 4 пъти за 4 г.

С новите промени в Закона за залесяване на горите срокът се намалява от 7 на 3 г.

Залесените горски площи са намалели близо 4 пъти за последните 4 години, като от 50 000 дка през 2008 година, през миналата година те са едва 12 000 дка., алармират от МЗХ. Една от причините за това е действащият от 2011 г. Закон за горите, с който е въведено изискването залесяването на сечищата и пожарищата да бъде отложено до 7 години, с цел тези площи да бъдат възстановени по естествен път.

По данни за предвидените лесокултурни дейности в 49 държавни горски и ловни стопанства от общо 161 териториални поделения на шестте държавни предприятия няма заложено залесяване във финансовите планове за 2013 г.

Съответно в 8 бр. от общо 23 бр. стопанства на Северозападното държавно предприятие няма заложено залесяване. Няма заложено залесяване и в 5 бр. от общо 17-те стопанства на Северноцентралното държавно предприятие, в 5 от 17-те предприятия на Североизточното държавно предприятие, в 21 от общо 37 стопанства на Югозападно държавно предприятие, в 3 от 36-те стопанства на Южноцентрално държавно предприятие, както и в 7 от 31-то стопанства на Югоизточното държавно предприятие.

1005504

Обикновено териториите, пострадали от различни негативни въздействия трудно се възстановяват естествено. Отлагане на залесяването в такива площи за продължителен период от време крие заплахи, каквито са появата на нежелани дървесни видове и увеличаване на храстите и тревите, което прави възобновяването невъзможно, напомнят специалистите..

С направените предложения за изменение на действащия Закон за горите се предвижда намаляване на срока за залесяване от 7 на 3 години. Промяната ще доведе до по-бързото възстановяване на засегнатите от пожари и съхнене горски територии. От своя страна по-скорошното възстановяване на тези територии, ще окаже положителен икономически ефект, изразяващ се най-вече в намаляване на разходите за почистване и подготовка на засегнатите площи.

Увеличаването на площите за залесяване ще стимулира производството на по-голямо количество горски репродуктивни материали (семена, фиданки и резници) в държавните горски разсадници. Тези дейности ще имат и благоприятен социален ефект чрез създаването на нови работни места на местно ниво.

Като съществен механизъм за подкрепа на възстановяването на горите, пострадали от пожари и други природни бедствия, е Програмата за развитие на селските райони чрез своите мерки, насочени към подобряване на околната среда, успокояват от земеделското министерство.

<< Sever.bg във Facebook >>





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар