Ортопед разработи интерактивен модел за лечение на тежки фрактури
Д-р Андонов въвежда за първи път в България лечението на фрактури с външен хибриден фиксатор
Интерактивен модел на външно фиксиращо устройство разработи ортопедът от МБАЛ-Русе АД д-р Йордан Андонов, заедно с доц. Ивелин Иванов от Русенския университет.
Виртуалният математически модел позволява да се създадат оптимални условия за срастване на комплицирани счупвания на подбедрицата, като се намалят до минимум възможните усложнения. Крайният продукт ще позволи оптимизиране на конструкцията на ортопедичен апарат, наречен хибриден външен фиксатор, с цел да се стимулира костното срастване. Фиксaторът се използва при случаи, когато има тежки счупвания на подбедрицата, усложнени с кожна увреда.
При стандартния подход се правят големи разрези, за да се поставят импланти, а хибридният външен фиксатор стабилизира костта без да се налагат големи разрези, които могат да нарушат кръвоснабдяването и да създадат условия за инфектиране на кожата, а това да създаде риск за ампутация. Външата му рамка позволява след операцията, ако се появи вторичен проблем при костите, те да бъдат донаместени.
През 2004 година д-р Андонов въведе за първи път в България използването на хибридния външен фиксатор. В русенската болница методът вече е приложен при 97 пациенти, като резултатите са отлични.
"Трябва да се намери финансиране, за да може тази програма да се използва. Нужно е да се проведат и реални опити, за да се настрои този модел. Така той ще дава препоръки на всеки един ортопед, който поставя хибриден външен фиксатор", обяснява д-р Андонов.
Д-р Андонов е ортопед-травматолог с 14-годишен стаж. От 2007 година той е и научен репортер на конгресите на ЕФОРТ.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg