Вход | Регистрация

По 62 клинични пътеки ще работи болницата в Свищов

Отпуснатият лимит е недостатъчен, но "бяло знаме" не е развято, коментира управителят д-р Евгений Митанов

По договор за 62 клинични пътеки ще работи МБАл-Свищов през 2012 г. В началото на миналата година клиничните пътеки са били 82, но ортопедичната и някои други дейности са отпаднали и в средата на 2011 г. пътеките стават 78, а в края на годината са вече 60.

Съгласно подписаното споразумение между управителят на болничното заведение д-р Евгений Митанов и ръководството на РЗОК - Велико Търново ще се осъществяват и клинични процедури, касаещи отделението по хемодиализа.

Парите за тази дейност ще пристигат вече не от Министерството на здравеопазването, а от НЗОК чрез РЗОК. Неразделна част от подписания договор е и делегираният бюджет за 2012 г. – парите, в които болницата и "Хемодиализата”  трябва да се поберат през годината.

Според управителя на болницата отпуснатият лимит от НЗОК се разминава доста от желанието им и от това, което е заработено през миналата година. "През 2011 г. отчетените дейности по клинични пътеки са в размер на около 1.6 млн. лв. или средно 132-133 хил.лв. за месец. Тази година отпуснатият бюджет от Касата е 1 млн.139 хил. лв. или 113 хил.лв. на месец. Отпуснатите средства са с 20 % по-малко. По същия начин стоят нещата и с хемодиализната дейност. През 2011 г. са получавани средно 46 хил.лв., а сега лимитът за клиничните процедури е 37 хил.лв.", отчита д-р Митанов.

При подписването на договора той е направил възражение срещу така отпуснатите средства и методиката, въз основа на която те са изчислени. Миналия петък управителят на МБАЛ-Свищов е изпратил писмо до Надзорния съвет на НЗОК, до вр.и.д. управител на НЗОК и директора на РЗОК с искането методиката да бъде променена и свищовската болница да получи по-висок лимит, за да има нормална дейност в лечебното заведение.

"Само възнагражденията на персонала в лечебното заведение се движат между 103 и 108 хил.лв. Разковничето на успеха се крие в приходите, а те, за съжаление са нищожни. Не може със 110-120 хил.лв. заработени за месеца да очакваме да се оправим. През януари приходите на болницата са в размер на 126 хил.лв., а през февруари се отчита спад с 21 хил.лв. Така че ако може някой при месечен лимит от 113 хил.лв. да се справи, аз ще отстъпя стола си на управител. Не трябва да забравяме, че имаме и натрупани задължения от предходни години за 1.8-2 млн. лв. Така че нещата не са добре. Съществуваме все още благодарение на разбирането на някои хора”, коментира д-р Митанов.

Болницата дължи на фирмата, която осигурява храненето на пациентите, около 160 хил.лв. Не е изключено и фармацевтичните фирми да предявят своите искания. Изплатени са само останалите 50% от заплатите на персонала за октомври. "Идеи имаме, но дали ще заработят, ще покажат близките 3 месеца. Ако всеки тегли чергата към себе си, просто нещата няма как да се случат. Ако Общината иска да има лечебно заведение, тя трябва да носи част от тежестта. Това, което се наследява, е много тежко”, обобщи финансовото състояние на МБАЛ- Свищов д-р Митанов. Въпреки всичко той обаче бе категоричен, че не е развял бялото знаме и че здравното заведение ще продължава да работи.



Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg































Източник: Община Свищов
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар