Gabrovowiki.com е новата габровска енциклопедия
Тя е в онлайн вариант и всеки може да праща статии за публикуване
Снимка: Община Габрово
Gabrovowiki.com е новата онлайн енциклопедия на Габрово. Проектът е бил изготвен от Обществен комитет "Васил Левски" - Габрово и Момчил Цонев по програма "Култура" на Община Габрово в подкрепа на кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2019 г.
До момента енциклопедията има няколко раздела: "Възраждане", "Габрово 1878 - 1944" ,"Архитектура", "Квартали", "Габровски хумор", "Фестивали", "Празници", "Културни организации", "Европейска столица на културата", "Габрово- живият град". В категориите има поместени статии за града - историята му, развитието и други интересни факти.
Целта на създателите на онлайн изданието е да се развива и непрекъснато да се обогатява с нова и нова информация. Да бъдат включени още събития, статии за личности, забележителности, минали и настоящи факти. Затова екипът на научният труд търси помощта на обществеността. Те призоват всеки, който иска да се почувства част от създаването на "габровската Уикипедия", да прати материали на имейл адрес [email protected] , които ще бъдат включени в енциклопедията, това заяви авторът Момчил Цонев.
Онлайн изданието вече има няколко анкети, в които може да гласуват читателите. Те са за най-великите габровци, габровски събития и забележителности.
В категорията "Забележителност" мерят сили зала "Планета Габрово", паметникът в реката и параходът в гората. За най-известното габровско събитие се съревновават откриването на първото новобългарско училище през 1835 година, избирането на бразилският президент с габровски корен Дилма Русев и много други интересни събития. Сред най-великите габровци се нареждат - Рачо Ковача, просветителят Васил Априлов и още други известни габровци.
Габровската Уикипедия Gabrovowiki.com се появява на петата годишнина от началото на историческата поредица "Габрово - живият град" с автори Даниела Цонева и Момчил Цонев. През 2008 г. се появи първата книга "Имало едно време в Габрово". Досега в поредицата излязоха също така книгите "Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)”, "Снежно Габрово за деца" и "Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов”.
Източник: Община Габрово