Арбанаси - страхотна алтернатива на морския туризъм
Арбанаси празнува на 15 август - Голяма Богородица. Великотърновското село е много посещавано от туристи, особено през летния сезон. Има множество хотели, къщи за гости и басейни, които биха могли да бъдат страхотна алтернатива на морския туризъм. Повече за историята на населеното място, както и какво биха могли да видят туристите ни разказва кметът на Арбанаси Тошо Кръстев.
Г-н Кръстев, летният сезон е сезонът на почивките. Много българи и чужденци избират да почиват по морето, но има и такива, които предпочитат Балкана. Сред най-желаните дестинации несъмнено е село Арбанаси. Разкажете ни интересни факти от неговата история?
Различни хипотези има за създаването на Арбанаси, но според последните източници, това се случва някъде около XIII-XIV век след въстанията в западната част на Албания. От там са пристигнали християни, които са изселени от турците и са придошли в нашия район. Това е една от хипотизите. Другата е, че Арбанаси е създадено след битката на Иван Асен II, когато пленява Никифор II и цялата царска фамилия се настанява в Арбанаси. През различните периоди за Арбанаси е имало и възходи, и падения. Възход, защото е бил малко градче с близо 500-600 къщи, богати хора, търговци. Търгували са в цялата Османска империя, а извън нея са стигали чак до Индия. През 1798 година Арбанаси бива разрушено и опожарено и търговците се изнасят в Румъния. Сега там още има фамилии, които носят арбанашки имена. До Освобождението основният език е бил гръцкият. Вторият период, в който може да се каже, че Арбанаси "възкръсва”, е след 1970 година, когато започва една политика на правителството, която изисква къщите да бъдат изкупувани от различните предприятия, обединени и възстановени във Възрожденския стил архитектура. Така всъщност започва "вторият живот” на Арбанаси.
Колко човека живеят в селото?
По последни данни на ГРАО 280 човека са регистрирани по постоянен адрес. Основен поминък са туризмът и услугите. С настоящ адрес са около 80, а през летният период, заедно с почиващите и гостите, които не са регистрирани – може би наближава към 800 хиляди човека.
В момента има пет църкви. Преди са били седем, но две от тях – "Николай Чудотворец” и "Успение Богородично” са станали манастири. Останалите са в различните махали на Арбанаси. Преди време всяка една махала е била Енория и си е имала храмов празник. Това показва финансовите възможности на арбанасчани. В момента тези пет църкви са държавни, но са предадени от Министерство на културата за ползване от Музея. Те са едно от притегателните места, които карат гостите ни да посещават селото.Интересното е, че по време на празникът на селото, който отбелязахме на 15 август, в Арбанаси се чуваше много румънска реч. В Румъния 14 и 15 август са официални празници. Затова и много румънски граждани са съчетали почивните дни, за да посетят селото ни. В момента, независимо от това, че е делничен ден, почти всички хотели за пълни. Има един много хубав музеен обект. Това е Констанцалиевата къща, която е Етнографски музей. Там е събрано най-доброто във времето и показва традициите и бита на Арбанаси. Наличието на Конно-спортна база е плюс за нас, защото много от почиващите, които идват тук за повече от 1-2 дни, ходят да пояздят там. За децата е безплатно, а за възрастните е символична таксата. Това също е от нещата, които привличат туристите.
Преди 2 седмици в Арбанаси бе организирана много голяма Северняшка сватба, която кандидатства и за рекордите на Гинес. В тази връзка – има ли интерес от страна на младоженците към селото?
Да, може да се каже, че тук развиваме и сватбен туризъм. Няма събота и неделя, в която да няма сватби. През делничните дни също се правят сватбени тържества. Удобно е, защото Арбанаси се намира в центъра на България, има добра леглова база – около 1200 легла, разпределени в 25 хотела, заведенията също са около 20.
С категоричност не мога да кажа точни цифри за заетостта, но оттам, където има къщи за гости и хотели, непрекъснато излизат хора с деца, ползват се басейните, така че мисля, че са заети. Мога да кажа, че Арбанаси присъства като дестинация в почти всички туроператорски фирми. През миналата година около 180 хиляди човека са посетили Арбанаси. За шестмесечието на 2017 година във Велико Търново и Арбанаси посещаемостта на организирани туристи е над 280 хиляди, като в бройката не са включени неогранизираните туристи, които преминават транзитно.
Какво е състоянието на пътищата до Арбанаси? Там има един конкретен участък, на който много често се случват пътни инциденти. Предвиждате ли ремонти в скоро време?
Да, заложен е ремонт на пътя за над 2 млн. лева по ОП "Региони в растеж”. Пътят Велико Търново-Арбанаси ще бъде ремонтиран и укрепен. Вероятно в края на сезона ще започнем с разчет, за да можем през есента да приключим с ремонтните дейности. Пътят няма да бъде затворен, а ще бъде спряно движението само в едната лента, за да не се създава неудобство на пътуващите.
В заключение нека споменем нещо важно и интересно, което предстои да се случи?
С празника на Арбанаси почти финализираме културната си програма. Преди това имахме и различни фестивали. Сега на 23 и 24 август на мястото, където беше организирана голямата българска сватба, ще има надсвирвания. Ще бъдат поканени виртуози на народната музика и в рамките на два дни Арбанаси отново ще е притегателен център за туристите.
източник: dariknews.bg