Възстановка на обичаи за дъжд ще правят в събота в "Етъра"
Посетителите на етнографския комплекс ще могат да проследят народните обичаи "Герман" и "пеперуда"
Снимка: АЕК "Етър"
Древните народни обичаи "пеперуда" и "герман" за измолване на дъжд ще бъдат пресъздадени пред посетителите на Архитектурно-етнографския комплекс "Етър" тази събота, 12 май от 11:30 и 13:00 часа.
Основни инициатори и участници са ученици от Професионална гимназия по селско стопанство "Хан Аспарух" гр. Исперих. Те посещават кръжок по етнография, участващ в проект "Пеперудена роса Коневка - единство на традиции и бъдеще"- по програма "Живо наследство" с финансовата подкрепа на Америка за България.
Народният обичай "пеперуда" се изпълнява от млади момичета, едно от които е пеперудата. То трябва да бъде сираче или последно дете в семейството. Момичето се окичва цялото със зелени листа от бъз и повежда групата из селото. По пътя и в къщите се пеят обредни песни за измолване на дъжд от Бога, които не се изпълняват по друг повод. Във всеки дом момичетата танцуват в кръг под такта на песента, а пеперудата подскача и се върти с вдигнати ръце. Стопанката на къщата ги пръска с вода и ги дарява с брашно, боб, мас и други продукти, сложени в сито за да е сита годината. Накрая момичетата отиват на реката, хвърлят обредната зеленината на пеперудата във водата и всички се окъпват.
Обичаят "Герман" (Германджо, Гьорги, Дюрманджо, Калоян, Кабаиван) е познат предимно в Северна България, отчасти и в Южна България. Изпълнява се след обичая "пеперуда". Участници са момичета, в по-редки случаи - възрастни жени. Те приготвят основния обреднен реквизит - обредна кукла от кал, глина или пръст от речния бряг с размери от 20 до 50 см. Фигурката, наричана Герман, изобразява гол мъж с ясно очертани мъжки полови белези и се възприема за мъртвец. Готовата обредна фигурка поставят върху керемида, дървена бухалка за пране или в сандъче, сковано за случая. Окичват я с цветя и я погребват, спазвайки всички важни моменти на погребалния обичай. На третия, деветия или четиридесетия ден изравят фигурката и я хвърлят във водата. Позната е и друга форма на обичая Герман - за суша, при която обредната фигура се прави от метла.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg