Вход | Регистрация

Проф. Милан Книжак с изложба в Габрово

Чешката изложба ще гостува в Габрово до 12 декември 2013 година

Чешка изложба гостува в Габрово.

Тя ще бъде открита утре, 28 ноември, от 17:00 часа в Художествена галерия "Христо Цокев". Композицията ще остане до 12 декември и може да бъде разгледана от посетителите от понеделник до петък между 9.00 и 18.00 часа.

"I-kona и т.н" се състои от живописни платна, рисунки, обекти, фотографии и видео инсталации изработени от студенти и докторанти на проф. Милан Книжак от Академията за изящни изкуства в Прага.

Събитието се осъществява със съдействието на Община Габрово и с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, както и на Чешки център София.

На откриването ще присъства извънредният и пълномощен посланик на Чешката република у нас Н. Пр. Павел Вацек.

Теми на творбите включени в изложбата са явленията "ортодоксални икони" в традиционното българско изкуство и явлението "икони" в съвременното изкуство. Според творците, за да можеш да създадеш една картина трябва предварително да си проучил темата за ортодоксалните икони. След това всичко зависи от художника и неговото виждане, за да нарисува платното.

Професор Милан Книжак е бивш ректор на чешката Академия за изящни изкуства (1999-2011), изтъкната и провокативна личност от чешката (и чехословашката) културна сцена през последните 50 години и пионер в изкуството на пърформанса. Той също така изследва връзките между радикалното алтернативно изкуство и това, което е наричано мейнстрийм или дори кич. Заради политическата си активност е бил задържан десетки пъти от комунистическия режим в Чехословакия. В момента проф. Книжак ръководи Ателието по интермедиални изкуства на Академията за изящни изкуства в Прага, както и основаната неотдавна от него собствена школа за изкуство.

Ето какво казва за изкустовото проф Милан Книжак: "За нуждите на моето ателие дефинирах термина "интермедиен" като свободно движение на медии. В никакъв случай това не се припокрива с мултимедийността, разбирана като свързване на различни медии в едно цяло. Под "свободно движение" имам предвид, че наред с класическите дисциплини, каквито са създаването на картини и скулптури, студентите могат да използват видеото и компютъра, да създават инсталации (понякога от необичайни елементи), като част от обучението могат да включат литературни, музикални или театрални форми, да помислят за архитектура, разбира се могат да създават и мултимедийни проекти. Това означава, че всички познати и непознати области са еднакво отворени и възприети от тях."

<< Sever.bg във Facebook >>



Източник: Община Габрово
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар