Рашко Бонев откри юбилейната си експозиция "Откровения във времето"
Десетки приятели и ценители на изкуството уважиха юбиляра
Снимка: Север.бг
Десетки приятели и гости уважиха юбилейната изложба на художника Рашко Бонев от Велико Търново, посветена на неговата 60-годишнина. В експозицията "Откровения във времето" даровитият художник представи 48 творби - 24 свои и 24 акварела на своя баща – Димитър Бонев.
В първата си самостоятелна изложба Рашко Бонев е подредил скулптури, мрамор, шамот и графики, инсталации с християнска и езическа насоченост. Творбите са създадени през различни периоди от творчеството на автора.
"Гояламо впечатение ми направиха инсталациите и иконите – личи си, че са изработени с душа. Една икона може да изглежда като картина, но, когато иконописецът е вложил чувство, тогава и самата икона има друго излъчване", сподели впечатленията си директорът на РИМ Иван Църов.
Сред посетителите на експозицията бе и изпълнителят на "Луди, луди жаби" - вокалистът на "Джанго зе" – Мирослав Атанасов. Часове преди свое участие в местен клуб той сподели, че случайно е попаднал на събитието, но определено адмирира своя колега по изкуство за представените творби и, каквото и да казват за София, Велико Търново си остава истинската столица на културните събития.
"Щастлив съм, че съм приятел с Рашко Бонев. Познавам много добре неговите качества на художник и се радвам, че предава уменията си на свои ученици, които вървят по стъпките му на добър творец" каза за Север.бг и директорът на РЗОК д-р Иван Иванов, който бе сред гостите, ценители на изкуството.
Самият Рашко бе под влияние на силните емоции и сподели, че още не може да осъзнае факта, колко много негови и на творчеството на баща му почитатели, са дошли, за да го уважат.
Колекцията от акварел на Димитър Бонев, представена от сина му, е от 50-70 г. на неговото творчество. Главна тема са пейзажи от стария Търновград и Рила.
Димитър Бонев е основател на Съюза на българските художници - клон Велико Търново през 1948 г. и е бил негов председател. Работил е заедно с художници като Недялко Каранешев, Асен Момчев, Борис Попов.
До смъртта си през 1997 г. е работил активно за популяризирането на културния живот в старата столица.
___________________________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg