Вход | Регистрация

Търново може да стане център на стрийт арта?!

Това смята австрийката Хана Пайер, която е разработила магистърска теза, посветена на кандидатурата на региона за Европейска столица на културата

Велико Търново има потенциал и сериозни шансове да спечели титлата Европейска столица на културата през 2019 година, смята Хана Пайер от Университета по приложни науки в Кремс, Австрия.

Според нея градът има възможност да стане център за развитие на стрийт арта и изкуството за опаковане на паметници сред младите хора. Хана е разработила магистърска теза, посветена на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата.

За научната си разработка тя е получила мнението на специалисти по темата от цяла Европа. Провела е интервюта с ръководителите на 10 от най-успешните кандидатури на градове, които вече са били Европейски столици на културата. Австрия вече два пъти е била част от проекта за Европейска културна столица - през 2003 г. престижното отличие печели Грац, а през 2009-та – Линц. Затова Хана е решила да сподели австрийския опит по отношение на кандидатурата на Велико Търново за 2019 г.

Австрийската е впечатлена от факта, че кандидатурата на Велико Търново не е фокусирана върху всички обекти, свързани с историята на града, а е концентрирана върху  организирането на различни събиттия, които да привличат младежи от цял свят. Смята и, че младите хора могат да "облекат” градските паметници или пък да се намери подходящо място, където да рисуват графити, да се стимулират уличните и ситуационни прояви на изкуствата.

Тя е предложила резултатите от направените интервюта, изводите, както и препоръки, които са особено полезни за кандидатурата на Старата столица.

Хана Пайер е в старата столица в рамките на европейски проект за опазване на културно-историческото наследство. По инициативата "Cult tour- културно/градинско/ наследство като фокусни точки за устойчив туризъм" работи екип от водещи научни експерти от три университета в Германия и Австрия. В него са включени само три паметника в Румъния, Гърция и България. В Сибиу е избрана Барокова градина от ХVI век, а в Александропулис - парк, построен през 1960 г., но реконструиран 20 години по-късно. Страната ни участва в разработката с паметника "Асеневци" и пространството в района на Боруна.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар