Вход | Регистрация

Хайдушки песни огласиха с. Мерданя

Над 30 участия, включващи около 20 фолклорни групи и индивидуални изпълнители бяха представени на сцена на Третия фестивал на хайдушката песен

Хайдушки песни огласиха с. Мерданя
Община Лясковец

Трети фестивал на хайдушката песен се проведе в лясковското село Мерданя.

Запазен момент в сценария на празничната проява бе традиционното представяне на хайдушка възстановка, с участието на домакините от театралната група и Женски народен хор при читалище "Развитие 1902”, с художествен ръководител Красимира Колева. Те играха съвместно с Национално движение "Традиция” - Велико Търново.

И тази година драматизацията на фона песенните изпълнения беше много впечатляваща. Турско нападение по време на типична българска сватба, с колоритно пресъздаване на обичая и драматична смърт на хайдути по време на сблъсъка – всичко това върна зрителите в далечните времена на робството и силно развълнува публиката.

Тази година освен групи от Лясковец, Джулюница, Козаревец, Добри дял, Драгижево и домакините от Мерданя, в хайдушкото надпяване се впуснаха и състави от село Царевец, Върбица, Буйновци, Миндя, Палици, Хаджидимитрово, Церова Кория.

Общо над 30 участия, включващи около 20 фолклорни групи и индивидуални изпълнители бяха представени на сцена. Песенният маратон продължи няколко часа, след което по обяд градуса на настроението повдигна поп-фолк певицата Цветелина. За своите фенове тя поднесе богат концерт, включващ любими на публиката фолклорни песни.

Читалищното настоятелство, както всяка година, бе предвидило за участниците по една българска погача като награда и писмени грамоти за всеки състав и индивидуален изпълнител. Така вече трета година мерданчани отбелязват този празник, много по-пищно и от самия събор на селото. 

Идеята за създаването на фестивала е плод на една добра инициатива да се съхрани за младите поколения българската народна песен. Фестивалът е посветен на популярната хайдушка песен – една от основните разновидности в богатата фолклорна палитра на нашето песенно творчество. Целта на организаторите е да се отдаде нужното уважение към създателя на колоритния български фолклор – неизвестния народен певец, изразил в песни своите радости и болки, възпял копнежите, въжделенията и мечтите на народа ни за свобода.

Легенда, предавана от поколение на поколение разказва, че хайдути са обитавали мерданските земи. Известни са дори имената на двама от тях – Димитър Добрев и Върбан Гергев Пърнецов. Съществува и самороден камък, който днес жителите наричат Хайдушки камък, намиращ се на билото, в близост до манастира "Св. 40 мъченици”. На него са вдълбани и оставени белези от конско копито и човешко коляно. В чест на своите предци и за да възпеят мъжеството, силата и ловкостта, издръжливостта и родолюбивия порив на героите, организаторите претвориха в празник спомена за тях.

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар