Вход | Регистрация

Годишна програма на Архитектурно-етнографски комплекс "Етъра"

Десетки изложби, фестивали, конференции и възстановки са организирали в Музея на открито

Годишна програма на Архитектурно-етнографски комплекс "Етъра"
Снимка: Булфото

И тази година екипът на Архитектурно-етнографския комплекс "Етър" в Габрово е подготвил богат културен календар за своите посетители. Програмата започва още през настоящия месец с изложба-базар под надслов "Дървостругарството - поминък на балканджията", която е съставена от музейни експонати на Етъра и ще бъде устроена в Изложбената зала на комплекса. Експозицията ще бъде на разположение на гостите на Музея на открито и през февруари.
Още на 1 март екипът на Архитектурно-етнографския комплекс организира изработване на мартеници от вълнена прежда, като на традиционния занаят ще бъдат обучавани деца. На 3 март пък ще бъде отбелязан Тодоровден, а в Изложбената зала ще бъдат представени експонати, обединени от темата "Конят в бита на балканджията". Последното събитие през първия пролетен месец е възстановката на Благовещение, която ще бъде организирана на 25-и.
На 1 април отново в Изложбената зала ще гостува експозицията "Великден в Чехия и Словакия" на Чехословашкия клуб "Т. Г. Масарик" в Пловдив. На 2-и започва деткият конкурс за писано яйце, който продължава до 12-и, а на 7-и гостите на АЕК "Етъра" ще могат да се докоснат до възстановка на един от най-колоритните български обичаи - Лазаруване. Във Велики четвъртък (12 април) малките почитатели на фолклора ще могат да покажат уменията си в боядисване на яйца с растителни бои.
През май месец битът и обичаите на българина от различни селища ще бъдат представени в изложбата "Гергьовден - Димитровден - живата българска традиция". На 6-и от 11:30 часа в Изложбената зала ще се открие експозицията на гостуващия РИМ - Варна "Вчера живяхме така... А днес?". За същия месец е подготвена и изложбата "Гергьовденската обредност", която ще бъде уредена в изложбената зала до билкарницата в комплекса. В нея ще се включва фолклорна програма и възстановка на гергьовденски обичаи в къщи на чаршията.
От 2-и до 11-и май пък продължава детският конкурс за изработване на плашила. На 20 май ще се състои фолклорна програма с хумористични народни песни, а на 29-и започва Националният пленер за детска рисунка, който продължава до края на месеца.
На 1 юни Денят на детето ще бъде отбелязан подобаващо с весели игри на открито и изложба "Спомен от детството" на РИМ - Русе. На 8-и и 9-и ще се проведе конференцията "Храната - сакрална и профанна", като на втория ден ще бъде организирано изложение на традиционни храни и напитки. За Еньовден в Етъра също са се подготвили подобаващо: ще представят изложбата "Еньовденска обредност", а на 24-и в 11:30 часа се открива фестивалът "Еньовден в Етъра" с богата фолклорна програма, конкурси, демонстрация на народни лечебни билки и базар на билкови продукти. Последната проява за месеца е организираното на 29-и приготвяне на "бял мъж" по повод Петровден.
На 7-и и 8-и юли на поляната пред хотела ще се състои традиционният Национален пчеларски събор. На 21-и от 11:30 часа пък посетителите на Етъра ще могат да видят възстановка на летни обичаи, както и изложбата "Писанки - гайтанки" от село Армени.
През август в Архитектурно-етнографският комплекс ще бъде представена експозицията "Сватбена обредност при арменци, евреи и турци в Шуменско" на РИМ - Шумен. На 25-и пък ще се проведе проектът "Сватбата - единство и многообразие".
Културният живот в Етъра продължава с пълна сила и през септември, когато (от 6-и до 9-и) ще се състои Международният панаир на народните занаяти, който включва панаирно изложение, фолклорна програма и възстановка на домашни занаяти в къщи на чаршията. Малко по-рано (4-и) започва Международната научна конференция "Занаятите - минало, настояще, бъдеще", която продължава до 9-и. Отново на 4 септември се открива и авторската изложба-базар "Вълшебството на гайтана" на Миглена Терзиева от Търговище, която е носител на наградата "Сребърна хлопка" за 2011 година.
От 26 октомври, по случай Димитровден, в АЕК "Етър" с изложбата си "Имало едно време" гостува Историческият музей в Димитровград. Експозицията ще остане и през следващия месец
На 15 и 16 ноември пък ще се проведе Националната научна конференция "Народна култура на балканджиите". На 30-и Андреевден ще бъде отбелязан с традиционна за празника обредност.
За последния месец на 2012-а е предвидено честването на Деня на майстора (свети Спиридон) (12-и) и двете изложби "Коледна обредност" и "Нощта срещу Коледа" във фоайето на хотел "Страноприемница".
Това обаче далеч не е всичко. От 15 май до 1 октомври през почивните дни ще се провеждат редовни демонстрации на различни домашни занятия в къщите на чаршията и на открито.

Етъра предлага на посетителите си и няколко постоянни експозиции:

"Градски бит от края на ХІХ в и началото на ХХ в.” – Сакова къща - ІІ етаж.
"Национални    костюми”-Грънчарска работилница – ІІ етаж.
"Лазар Донков – работен кабинет” – Бакърджийска работилница – ІІ етаж.
"Занаятчийски жилища” – ІІ етажи на къщи от чаршията
Църква "Св. Богоявление” с училище

Ето и къде гостуват изложби на АЕК "Етър":

Март–Април "Ножарството в Габровския край” -  РИМ Русе
Юни-Юли  "Етъра...когато миналото оживява” – ИМ Димитровград
Юли-Август "Ножарството в Габровския край” – ИМ Севлиево
Август–Септември  "Пътят на хляба” – РИМ Кюстендил
Декември "Пътят на хляба” – ИМ Исперих


________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар