Вход | Регистрация

Европейски дни на занаятите в ЕМО"Етър" - ПРОГРАМА

Работилници и демонстрации на стари занаяти показват на 2 и 3 април

Европейски дни на занаятите в ЕМО"Етър" - ПРОГРАМА

Интересна програма за малки и големи предлага Етнографски музей на открито "Етър” по време на Европейските дни на художествените занаяти.

Музеят ще бъде един от домакините в България на мащабната инициатива, която ще се проведе на 2 и 3 април в много държави. У нас ще има събития още в Тетевен и Елена.

 

Програма в ЕМО"Етър":

2 април, събота

"Седянката – вчера, днес и утре” (11.30 ч. – 13.30 ч.)

В ЕМО "Етър” ще бъдат показани три вида приложни изкуства – декупаж , плетене на една кука и изработка на бижута. Посетители ще могат сами да творят. Седянката ще е придружена с базар от изработените изделия.

Сериалът "Златната ябълка – пренасяне на българския фолклор в съвременен контекст чрез методите на дигиталната 2D анимация” (14.30 ч. – 15.30 ч.)

Ще бъде представен проектът за първия български анимационен сериал, базиран на български легенди и фолклор. Историята проследява приключенията на 14-годишната Вихра от град Хан - будно и любопитно момиче, дъщеря на змей и човек, чиято коса е облаче и се променя според настроението й.

3 април, неделя (11:30 ч. – 15:30 ч.)

Басмаджийство

Занаятът, благодарение на който облеклото на българите е било толкова пъстро. Той представлява щамповане на текстил с дървени матрици. ЕМО "Етър” предлага демонстрацията на Светозара Карарадева, специалист от Национален политехнически музей - София

"Рачо и Дешка на гости в Етър-а”

Всяко дете преживява радостите и неволите на герои от сцената, когато е в залата на театъра. Как се ражда куклата-аткьор и как стъпва на сцената, за да пресъздаде вълнуващите приключения от една пиеса? Тази тайна пред малките посетители в ЕМО "Етър” ще бъде разкрита от Ива Русинова – сценограф в куклен театър

Изработване и оцветяване на малки глинени фигури за пластична украса

Кой друг, ако не майстор от ЕМО "Етър” може да покаже този занаят? Веселин Дамянов създава творби, които са истински произведения на изкуството.

Свещарство

Някога свещи се изработвали не само за църковни нужди, но и за осветление. Те са били правени от лой или пчелен восък. Производството на восъчни свещи за бита е ставало предимно в домашни условия, като в изработването им понякога е участвало цялото семейство. Любомир Йорданов от Казанлък ще проведе демонстрация и обучение в изработването на восъчни свещи.

Природна дървопластика и дърворезба, демонстрация на Димитър Димитров, гр. Дряново

Икони и фрагменти върху камък, демонстрация на Гергана Симеонова, гр. Дряново.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар