Вход | Регистрация

Може ли да кажем край на шегите?

Първа среща на живо със съвременна полска карикатура за 2014 г. в Габрово

Може ли да кажем край на шегите?

Има изложби, които не може да не бъдат показани в Музея "Дом на хумора и сатирата”. С пълна сила това важи и за "Край на шегите”, полска карикатура и сатирични рисунки, по случай четвъртвековния юбилей на Асоциацията на полските карикатуристи. Тя ще посрещне своята публика на днес, 23 януари, от 17:30 часа в зала 7 на Веселата къща.

Учредяването на Асоциацията (или SPAK на полски) е заслуга на големия творец-сатирик и общественик Ерик Липински, създател и на Музея на карикатурата в Полша. Още на учредителното събрание през април 1987 се обединяват в творчески съюз над 200 автори от цяла Полша.

Следват години, изпълнени с множество събития: изложби, конкурси, акции, разнообразни изяви, ту по-успешни, ту не толкова, и разбира се – всичко увенчано с много награди и слава.

"Край на шегите”, която гостува в ДХС с любезното съдействие на Полския институт в София, е част от голяма едноименна изложба, показана във Варшава в юбилейната година. В Габрово ще видим творби на 45 автори, с част от които сме се срещали и сме общували по време на посещенията им в града – по време на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, или със самостоятелна изложба, познаваме ги от пресата или албуми и каталози от международни карикатурни конкурси. Полската карикатура е много разпознаваема и който веднъж е бил в плен на нейната естетика и философия, й остава верен завинаги.

Какво вълнува полските карикатуристи в тази изложба? Това, което вълнува всички нормални хора по света: човешките взаимоотношения, екологията, любовта и еротиката, политиката и политиците, изкуството и неговите ярки представители, войната и мирът...

В колекцията са включени творби на Славомир Мрожек (1930-2013), писател-сатирик и драматург, през 1993 г. ДХС го отличи с международната литературна награда "Хитър Петър”. Зрителите на по-солидна възраст сигурно ще се умилят от рисунките на Збигнев Ленгрен (1919-2003), Ерик Липински (1914-1991), Анджей Чечот (1933-2012). Яцек Федорович разгръща сатиричната си мисъл в рисунки-комикси, Млечко бие право в целта с неговата саркастична констатация: "Работят най-много няколко процента.

Останалите са консултанти.” Юлиан Бохданович също ни звучи познато:

"Ах, вие... Съсипахте земеделието... И културата...... да не говорим за икономиката. С две думи...Превърнахте държавата в руина! Моля ви, другарю. Следващия път не го правете!”

Ще допаднат на зрителя артистичните шаржове на Януш Мрозовски, рисунките и карикатурите на Збигнев Юйка, Марек Рачковски, Павел Кучински. Още много сатирични откровения ще ни донесе досегът с полските карикатури и сатирични рисунки. Може би и отговор на въпроса "Какво става след края на шегите”, който естествено поражда названието на изложбата.

Експозицията "Край на шегите” на Асоциацията на полските карикатуристи ще открие Агнешка Кошчушко, І секретар в Посолството на Република Полша в София и директор на Полския институт. Вечерта ще звучи популярна полска музика и макар че "Червените китари” няма да са в ДХС, млади китаристи от Музикална школа "Прима виста” ще внесат още емоции в общото настроение.

Изложбата очаква своята публика до края на месец март 2014 година. Това е първата среща на живо тази година със съвременната полска карикатура.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар