Вход | Регистрация

"ДНЕС" ще разплита конфликт между Община и 6 читалища

"ДНЕС" ще разплита конфликт между Община и 6 читалища
Снимка: Булфото

Шест дряновски читалища имат отдавна проблем с финансирането. Според тях през последните години са жертва на тенденциозно отношение от местната общинска администрация, която толерира единствено местното читалище "Развитие-1869”.

В своите сигнали към "ДНЕС” – Габрово читалищните настоятелства се жалват и от факта, че години наред общината пречи на дейността им, като спира регулярното изплащане на субсидията, без да обявява мотивите, съобщават от гражданското движение.

От дълго време доброволците на "ДНЕС" се занимават с казуса, но поради многото натрупани проблеми и липсата на възможност да осъществяват истинска читалищна дейност, културните дейци от Дряново и доброволците на "ДНЕС” в Габрово и Дряново пристъпиха към организирането на дискусия.

Целта е в открит разговор, спазващ принципите на откритостта и равнопоставеността, да се чуят мненията на членовете на читалищните ръководства, на трезвомислещите дряновци, медиите и представители на министерството на културата и на тази база да се търси начин за разрешаване на проблема с изплащане на читалищните субсидии и конфликта с НЧ "Развитие-1869".

В срещата-дискусия, която ще се проведе на 28 април /понеделник/ от 18:00 ч. в конферентната зала на Парк-хотел Дряново, са поканени:

народните представители от 7-ми многомандатен избирателен район, Областна администрация – Габрово, Община Дряново, Кмета на град Дряново, Председателя на Общинския съвет в Дряново, Комисията по Образование и култура – към Общински съвет -Дряново, РЕКИЦ-Габрово , читалищното настоятелство на НЧ”Развитие-1869” , читалищното настоятелство на читалищата в с. Ганчовец и с. Гостилица и всички граждани на община Дряново.

За целта ГД "ДНЕС"- Общество срещу произвола е внесло Писмо до Министерството на културата с искане за присъствие на представители на тази институция, и копия до Областния управител на област Габрово, Кмета на Дряново и Изпълнителнителните Директори на ТВ7 и БТВ и други медии.

Ще се поставят и други нерешени проблеми в сферата на културата в регионален и национален мащаб.

От движението призовават всички инициативни граждани, членове на читалищата, членове на читалищните настоятелства, областната преса, да се присъединят към дискусията и да отразят обективно възникналия проблем между Община Дряново и колективите на част от читалищата в Общината, зад чието становище застава ГД "ДНЕС"- Общество срещу произвола.

Когато става въпрос за пари, с които българските народни читалища не само да оцеляват, но и да развиват активна дейност, не е без значение какъв е размерът на сумата.

Към 7 януари т.г. Министерството на културата е изпратило до всички кметове на общини в страната писма, с които ги уведомява за размера на субсидираната численост за развитие на читалищната дейност през 2014 г. - бройки и размер на стандарта за една субсидирана бройка, информира сайтът Читалища. В писмата са посочени утвърдените с държавния бюджет за 2014 г. субсидирани бройки, като е посочено и завишаването спрямо предходната 2013 г. 

Конкретизирано е кои общини получават допълнително средства по линията на субсидираната численост, като е посочено за кои конкретно читалища са те.

Писма са изпратени и до областните управители, с които те биват информирани за разпределението на субсидираните бройки по читалищата на територията на съответната област.

Използвайки русурсите на Регионалните експертно-консултантски и информационни центрове "Читалища" /РЕКИЦ/, на областно ниво се осъществява анализ за дейността на читалищата през предходната година и се отразяват тенденциите за развитието на читалищната мреже през настоящата година.

Необходимо е назначените в съответствие със Закона за народните читалища от кметовете на общините комисии за разпределение на държавната и общинска субсидия стриктно да прилагат в своята дейност нормативните разпоредби и указанията дадени от страна на Министерството на културата.

Субсидираната численост за 2014 г. е в размер на 7329 бройки за цялата страна / завишаване спрямо 2013 г. със 191 бройки , при стандарт за издръжка в размер на 6400 лв. /завишаване спрямо 2013 г. със 129 лв./ 

Коментарът на председателя на Съюз на народните читалища Николай Дойнов пред Агенция "Фокус" още в края на миналата година по повод проекто бюджета за тези културни институции е, че "той е крайно постен".

Според него "Върху пицата, останала наследство от Симеон Дянков нито салам, нито нищо, има само горчица. Това е неприемливо за народните читалища, които са на ръба на своето физическо оцеляване. Подигравката, извършена с народните читалища е най-грандиозният фал в историята на читалищата досега. Увеличението в бюджета, касаещо читалищата е в размер на 1,97 % и обрича читалищата на бавна гибел. 78 % от читалищата разчитат на Републиканския бюджет, който е единствен приходоизточник за тях."

Дойнов тогава определи като подигравка новият размер на субсидираната бройка и заяви, че читалищата ще се обърнат за помощ към обществеността, към своите членове, които са над 300 000 в тази критична ситуация, "която не е предизвикана от нас".

"Днешната българска държава се е родила в читалище "Зора” в Русе от инициативния комитет, съставен от Баба Тонка, Ангел Кънчев, Захари Стоянов и много преди да е имало българска държава е имало български читалища. Към групата от неща, с които България може да се гордее спадат и народните читалища, които са уникален световен феномен, който е на път да загине”, заяви още Дойнов.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар