Днес е Зимният Кръстовден
Празникът слага край на Мръсните дни, трапезата днес е постна
Снимка: sxc.hu
Днешният 5 януари, денят преди Йордановден, отбелязваме Попова Коледа, Зимен Кръстовден, Кръста, Водокръст, Водокръщи. Според народните поверия на този ден се пропъждат Поганите (мръсните) дни. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Исус все още не е получил Светото Кръщене.
Празникът има за цел чрез силата на кръста да се изчисти земята от бродещите в некръстеното време същества на отвъдното.
Рано сутринта в църквата се отслужва служба, водата се кръщава, освещава. Всеки взима от нея и носи в дома си. Попът ръси с китка босилек и светена вода къщите и прогонва злите демони. Босилекът е цвете за девойки и млади невести – да го носят и да привличат с уханието му любов и хубави чувства. Китка босилек се дава за здраве и на всички знакови празници – бабите акушерки носят в дома на новороденото, на сватба той е най-първото цвете, което се подарява, при погребение също е неотменима част от венеца. Ако на Попова Коледа замръзне китката босилек, с която попът ръси, зимата ще е студена и дълга, а годината – плодородна.
На места момците се събират, избират един за "поп" и тръгват да изпълняват поповата служба, а именно да поръсят и да изчистят домовете с кръст и светена вода. На следващия ден същото правят момите. И двата обичая завършват с веселба и песни в една от къщите на младите.
На Попова Коледа по къщите ходят "совойници", "водичарки". Това са моми за женене, които ръсят с китка босилек и вода, донесена в потайна доба, и пеят песни наричания за всеки член от семейството. Совойниците са облечени като булка и младоженец, песните им приличат на коледните и на лазарските. Подаряват им брашно, лук, сланина, дребни пари, сушени плодове, орехи. Парите пускат в бакърено котле със светена вода. Когато свършат припявките и всички домове са обходени, совойниците се събират в някоя къща и веселието продължава с много песни и смях.
Срещу Богоявление е третата кадена вечер. На нея отново се разчупва прясна пита. На много места в нея пак слагат парà, за да се повтори магията до три пъти, да е сигурно, че предсказанието ще се случи. Когато бащата я разчупва, прави го за "Господа, за Света Богородица и за светия кръст. Да ни дава здраве и живот, да ни помага и догодина със здраве и късмет да дочакаме тоя ден".
На трапезата се слагат само постни храни (джуркан боб, варено зеле, сарми, орехи, вино) и недогорялата свещ от втората кадена вечер.
В Родопите вярват, че в тази нощ ветровете се кръщават и се бият помежду си.
Ако на 5 януари вечерта звездите са ярки, ще се родят хубави агънца.
"Български светци и празници"