Вход | Регистрация

Изложба за българското опълчение

Изложба за българското опълчение

По повод 135-та годишнина от Освобождението на България Община Дряново в Историческия музей в града снощи, 27 февруари, бе открита изложба под надслов "На българското опълчение от признателна България".

Първите войници на свободна България, опълченците от 1877-1878 г., получават от признателната нация земя и пари за селскостопански инвентар, за да подобрят след Освободителната война материалното си положение. Народното събрание на Княжество България гласува за тях или на вдовиците и непълнолетните им деца, останали сираци, държавна пенсия, която многократно се индексира. Законът обхваща влезлите "с оръжие в ръка” в боевете, но по-късно право на пенсия имат почти всички доброволци без собствена издръжка или ако са нетрудоспособни, болни и на преклонна възраст.

Опълченците са почетни гости на всички държавни тържества и честванията по повод годишнини на Трети март и Шипченските боеве ( август 1877 г.). Те са носители на българските ордени и медали, наградени са и с най-големият войнски знак - Военният орден "За храброст”, кавалери на който са проявилите се войници при защита на националния суверенитет.

Дейността на Опълчението, сформирането на дружините, бойният им път и социалният състав са обект на исторически изследвания. Публикувани са албуми и списъци на личния състав на дружините, биографични бележки за дейците, които имат прояви в националноосвободителното движение или са сред строителите на държавността. Личността им привлича литератори, художници, скулптори и кинематографисти, които десетилетия претворяват образите им в националната ни култура.

На 3-ти март, при коментарите за Руско-турската война (1877-1878). нацията с благодарност скланя глава пред Опълчение и си спомня прозрението на поета:

"България, цяла, сега вази гледа. Този връх висок е, тя ще ви съзре…."

Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар