Изложба показва развитието на българската култура от кирилицата насам
Снимка: Север.бг
На едно от най-посещаваните места във Велико Търново - алеята пред паметник "Майка България" е разположена пътуващата изложба "Св. св. Кирил и Методий и държавата на духа". 30 плана представят в синтезиран вид развитието на старобългарската култура, влиянието й в православния свят и най-вече в Европа.
"Изложбата е посветена не само на Първото българско царство и на светите братя Кирил и Методий, на българските владетели Борис Михаил Покръстител, Симеон Велики, Петър I Български и на други знаменити личности от онова време. Тя обхваща цялата средновековна българска култура. Има сериозен масив от данни, свързани с Велико Търново, като столица на България. Има табло "Възкръснатото царство", табло за Патриарх Евтимий, за Боянската църква и за майстора Василий, който е представител на Търновската художетсвена школа. Но целта не е да се подхранва някакъв локален патриотизъм. Просто в нея виждаме развитието на българската култура от самото създаване на писмеността и на старобългарския книжовен език.", съобщи проф. Пламен Павлов, преподавател по средновековна история във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и съставител на текстовете в изложбата.
Експозицията е организирана по идея на д-р Милен Враберски, председател на Фондация "Българска памет". Тя е част от националната програма за отбелязване на 1150-годишнината от мисията на братята Кирил и Методий във Великоморавия. Може да се свърже и с предстоящата годишнина от покръстването на България. Събитието е включено и в програмата на кандидатурата на регион Велико Търново за европейска столица на културата през 2019 г.
Изложбата разкрива художественото и тематичното разнообразие на средновековната българска книжнина (IX-XIV в.), като представя най-значимите писмени паметници - глаголически и кирилски. Показани са Асеманиевото евангелие, Супрасълския сборник, Симеоновите сборници, Лондонското евангелие, Томичовия псалтир.
Изложбата е представена досега в София, Варна и Брюксел, където бе открита от еврокомисар Кристалина Георгиева. Преведена е на английски и руски език. Целта на организаторите й е тя да достигне до все повече българи у нас и в чужбина, които да видят, че едно умело съчетаване на традицията с модерността е напълно възможно и много полезно за съвременната българска духовност.
"Който види тази изложба ще запази усещането за една велика култура, каквато е културата на Средновековна България. Мисля, че никой няма да възрази да си спомни за българското минало. Днес, ние живеем в едни доста трудни времена, на несигурност, на някаква апатия и отчаяние, дори. А виждаме, че в много по-трудни моменти, предците ни са намирали сили да поддържат тази култура, да я правят достояние на други народи", подчерта проф. Пламен Павлов.
Изложбата "Св. св. Кирил и Методий и държавата на духа" ще остане във Велико Търново един месец. Вижте част от нея в нашата фотогаерия.