Стартира европейски портал за електронно правосъдие

Днес в ЕС заработи нов портал за електронно правосъдие — електронна база данни, която дава достъп до цялата информация, свързана с правосъдието, навсякъде в ЕС. Уебсайтът ще е полезен за граждани, бизнес среди, юристи и съдии с трансгранични правни въпроси и ще даде тласък на взаимното разбиране на различни правни системи, като допринесе за създаването на единно пространство на правосъдие, коментират от Европейската комисия.
С повече от 12 000 страници съдържание, първата версия на портала предоставя информация и връзки относно законите и практиките във всички държави-членки. Порталът например предоставя информация за правна помощ, съдебно обучение и видеоконференции, както и връзки към правни бази данни и онлайн регистри по несъстоятелност и кадастри. Съдебната информация сега е на разположение на повече от 10 милиона граждани, участващи в трансгранични съдебни производства всяка година.
Кой ще се възползва от този уебсайт?
-
Гражданите могат да получат отговор относно това как работят правните системи на 27-те държави-членки. Те могат да получат бързи отговори, когато са изправени пред ситуации от реалния живот като развод, смърт, съдебен спор или дори смяна на местожителството. Гражданите могат да намерят юрист в друга държава, да научат как да избягват скъпоструващи съдебни процеси като използват медиация, къде да заведат съдебен иск, правото на коя държава-членка се прилага в даден случай и дали имат право на правна помощ.
-
Юристите, нотариусите и съдиите могат да правят справки с правни бази данни, да се свързват с колеги чрез съдебните мрежи и да намират информация за съдебни обучения. Те също могат да намерят информация относно това как да организират трансгранични видеоконференции;
-
Бизнес средите ще намерят връзки към регистри за несъстоятелност и кадастри, информация относно приложимите закони и трансграничните производства.
Езиковите бариери, които често усложняват получаването на тази информация, са преодолени с предоставянето на информация на всички официални езици на ЕС. Съдържанието на уебсайта е достъпно на 22 официални езици на ЕС. Връзките в уебсайта ще насочат потребителите към национална информация на държавите-членки.
Участието на съдиите и останалите юристи — нотариуси, адвокати, съдебни изпълнители и медиатори — е от особена важност за успеха на портала. Няколко проекта са в процес на реализиране. Например тече работата по Европейския идентификатор на съдебна практика (ECLI) за улесняване достъпа до национална и европейска съдебна практика в трансграничен контекст.
Комисията, която управлява уебсайта, ще продължи да работи за постепенно обогатяване на съдържанието на портала и разработването на нови функции по него в тясно сътрудничество с държавите-членки.