Шефът на ДАИ-Плевен остава в ареста
Снимка: Thinkstock/Guliver
Плевенският окръжен съд взе мерки за неотклонение "Задържане под стража" спрямо обвиняемите Николай Николов - шеф на ДАИ-Плевен, заместника му Георги Мъцин и Илко Илиев - собственик на транспортна фирма.
Делото спрямо обвиняемите е образувано по искане на Софийска прокуратура.
В искането се посочва, че събраните до настоящия момент доказателства дават възможност да се направи обосновано предположение, че обвиняемите са извършили вменените им престъпления, а освен това съществува и реална опасност всеки от тях да се укрие или извърши престъпление.
В мотивите се посочва, че по отношение на Николай Николов съдът намира, че доказателства за обвинението се съдържат в показанията на всички разпитани свидетели, включително служители на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" - Плевен, които много подробно описват срещите си с обвиняемите Николов и Илиев, постигнатите уговорки и изградената схема, като доказателствата, включително и такива, събрани чрез използване на СРС, са абсолютно категорични и кореспондират помежду си.
По отношение на обвиняемия Илко Илиев според съда също са налице предпоставки за вземане на най-тежката мярка за неотклонение. Събрани са множество доказателства, които установяват неговото участие в създадената схема за изнудване на превозвачи и получаване на подкупи за неизвършване на действия по служба от страна на служители на РДАА-Плевен, като от разпитите на свидетели - служители на РДАА-Плевен се установява, че в много от случаите, нарежданията се дават от Илиев, който не е служител на ДАИ.
Част от служителите посочват, че са останали с впечатление, че обвиняемият Илко Илиев разпорежда на Николай Николов, как да се извършват проверките и какъв да е резултатът от тях. Доказателства относно начините на действие се съдържат и в данните, събрани чрез използване на СРС.
По отношение на обвиняемия Георги Мъцин също може да се направи обосновано предположение, че той е извършил престъплението, в което е обвинен, за което говорят показанията на свидетелите, както и събраните доказателства, чрез използване на СРС.
Що се отнася до опасността Мъцин да се укрие или извърши престъпление, трябва да се има предвид, че от справката за съдимост се установява, че и той е бил освобождаван от наказателна отговорност за извършено престъпление. Освен това, доказателствата, събрани чрез използване на СРС, установяват активната му роля в изработената организация по изнудване на лица и приемане на подкупи за извършване или неизвършване на действия по служба, което налага извода, че той е придобил трайни противообществени навици, демонстрирайки през продължителен период от време поведение в противоречие със задълженията му по служба. Ето защо всяка друга мярка за неотклонение, извън "Задържане под стража", създава опасност той да се укрие или извърши престъпление, смята съдът.
Съдът счита, че искането на прокурора е основателно и по отношение на тримата обвиняеми следва да бъдат взети мерки за оставането им в ареста.
Определението може да се обжалва и протестира в тридневен срок пред Апелативен съд – гр. Велико Търново.
В случай на жалба или протест, насрочва делото за разглеждане пред Великотърновски апелативен съд за 30.10.2014 г. от 10:00 часа.