„Да научим повече“: Известни българи от Габровска област
Снимка: Север.бг
Продължаваме с представянето на поредните успели и изявени българи от Централния Север, включени в книгата на инж. Ивелин Любомиров Михайлов "Бележити българи на съвременна България". Вече ви представихме Великотърновските и Плевенските учени. Този път е ред е Габровските учени...
Проф. д-р Цонко Митев Колев е с висок принос в областта на дизайна, синтеза и изследването на нови органични, нелинейнооптични и електрооптични материали. Роден е в Градница. Висшето си образование завършва в СУ "Климент Охридски" с квалификация "химик-органик", специалност "Органичен синтез"и "Химия на природните органични вещества".
Кариерата му на учен започва през 1974 г. започва работа в БАН. Заедно със свои колеги от Германия, Полша и Франция установява едни от най-добрите характеристики на органични нелинейнооптични материали. Синтезираното от Колев и сътрудници съединение е най-ефективното за нелинейнооптични приложения, известно досега.
Проф. Колев е автор и съавтор на 227 научни труда с общ импакт фактор 342. Научните му публикации са цитирани 1360 пъти, участвал е в 6 разработки. Ръководител е на 8 докторанти, 6-има от които защитили дисертация, а 2-ма в процес на подготовка за защита.
Резултатите от изследванията на проф. Колев са представени на международни конгреси и конференции, а работата му е призната с удостояването му с множество награди. От 2005 г. е член на Факултетния съвет на Химическия факултет. Съосновател е на Международния център по приложна спектроскопия. Организатор и лектор в Международното лятно училище по молекулна спектроскопия и рентгеноструктурен анализ за докторанти и млади научни работници, провеждан от 2004 г. до 2009 г. в София: ИОЦФ-БАН и ХФ на СУ, финансирано от фондация DAAD.Член е на American Chemical Society (2005 г.-) AAAS Science (2007 г.-).
Емил Стоянов Костов е професор, доктор, инженер – учен с високи постижения и голям брой трудове в областта на пластичната деформация. Той е роден в Габрово и там завършва начално и основно образование. През 1964 г. е единственият пълен отличник в специалността "Технология на машиностроенето". С допълнение "метали", това е специалността, която продължава да учи във ВМЕИ – Варна. За показан отличен успех след втората година на обучението, е изпратен да продължи следването си в Националния технически университет ХПИ – Харков.
След завършването си, чрез конкурс, постъпва като асистент във ВМЕИ-Габрово, откъдето тръгва и професионалната му кариера. В периода 1983 г. - 1991 г. Емил Костов е заместник-директор на на научната дейност на НПСМ по ХПОМ – Технически институт по пластична обработка на металите – Габрово.
От 1996 г. до 2004 г. е заместник-декан по учебната работа на Факултета "Машиностроене и уредостроене" на ТУ – Габрово, апрез 2004 г. - 2012 г. е ръководил на катедра "Материалознание и технология на материалите".
Проф. Костов е награждаван многократно за цялостно изобретателско творчество, преподавателска и научноизследователска дейност. Специализирал е в МЕИ-Москва, Металургичен институт в Белград, Национален университет КПИ – Киев, Техническите университети в Дрезден и Буда Пеща, Урал НИИЧЕРМЕТ – Екатерининбург.
Работил е в областта на дистанционното обучение като член на Националния съвет по дистанционно обучение в София. Участвал е в международни образователни и научни проекти с Техническите университети в Хамбург и Щутгарт. Дългогодишен член е на Академията и Факултетните съвети на ТУ-Габрово, научните съвети на ТЕСПОМ – Габрово, ЦЕНТРОМЕТ – Враца, ИВТ – Бургас, експертен съвет по НТП в ИНФВД "Л. Верещагин" - Москва и др.
Антония Стаменова Рашкова е активен деец на Българския Червен кръст, педагог и общественик. Родена е в Дряново.
След завършване на Техникума за медицински сестри в Плевен, Антония Рашкова е разпределена в Габрово. След 9 месеца се премества в болницата в Дряново и започва като старша сестра в отделението "Уши нос, гърло". Грижите за семейството й, в което вече са родени две деца, налагат да се премести в училище, където няма нощни и целодневни дежурства.
По това време започва и активната си работа в Червения кръст. Организира децата до 4 клас в различни инициативи в това направление, обучава ги за санитарни постове. Подготвеният от нея санитарен пост представя окръга на Националния преглед в с. Долни Лозен, в базата на ЦК на БЧК, където заема трето място.
Ежемесечно Антония Рашкова изнася здравни беседи на учениците, с които се включва в Републиканския фестивал на червенокръстки и здравни радиопредавания на празника "Хисар – древен и млад". За нейна радост и изненада там получава бронзов медал на Хисар 6 – през юли 1982 г. през юни 1986 г. - Хисар 8.
През годините Аснтония Рашкова организира много срещи между ученици и българи, извършили подвизи и прославили страната ни. За активната си червенокръстка дейност е получила множество отличия: бронзов "Орден на труда", значка "За активна дейност в борбата за трезвеност", значката и званието "Заслужил деятел на БЧК". Делегат е на IX конгрес на БЧК.
Светослав Кънчев Симеонов е професор, д-р и инженер, учен с принос в теоретичната и приложната част на инженерните науки. Роден е в Габрово. Там завършва средното и висшето си образование. Научната му кариера започва от ВМЕИ (сега Техническия университет) в града, където през 1984 г. защитава докторска дисертация, а 5 г. по-късно е избран за доцент. От 2007 г. е професор по точно уредостроене. От 1989 г. до 2013 г. проф. Симеонов заема различни ръководни длъжности в ТУ – Габрово.
Участва в международни образователни и научни проекти с университети в Германия, Финландия, Англия, Австрия, Сърбия и Босна и Херцеговина. Специализирал е в Украйна, Германия, Австрия и др. Член е на международното дружество за инженерно образование, на Съюза на немските инженери, на редакционната колегия на сп. "Машиностроене и машинознание". Експерт е към Националната агенция за оценка и акредитация.
Проф. Симеонов преподава специализирани предмети и е ръководител на над 110 успешно защитили дипломанти и трима докторанти. Автор е на 160 научни труда – статии, доклади авторски свидетелства, учебни помагала и монография. Автор е на теорема при зъбни предавки и асиметричен профил на зъбите. Внедрил е разработка в заводи в Ловеч, Габрово, Казанлък, Плевен, Смолян и др.
Носител е нас награди за особени заслуги с почетен знак на Габрово, за изключителни заслуги за развитието и утвърждаването на ТУ - Габрово, както и като първенец в изобретателната дейност.
Проф. д-р на техническите науки Стоян Колев Стоянов е световно признат специалист по оптимизация на производството. Заемал е високи административни постове.
Проф. Стоянов е роден във Влаховци. Завършва техникума по механоелектротехника в Габрово . Дипломира се като електроинженер по автоматизация на производството във ВМЕИ (сега ТУ) София. В Московския химикотехнологичен институт "Д. И. Менделеев" получава диплома за специалист по химическа кибернетика. Защитава две дисертации.
Трудовата си дейност започва като старши енергетик в електротелферния завод "Подем" в Габрово, като в същото време става асистен в Катедра "Процеси и апарати" на ХТМУ – София. На 22 г. става директор на Европейски магистърски курс по опазване на околната среда и устойчиво развитие. От 2002 г. изнася лекции по методи за оптимизация и оптимално взимане на решенив в ТУ – Габрово. Специализирал е в два московски института и един лондонски колеж.
Проф. Стоянов е световно признат специалист в няколко области, сред които: "Оптимизация и оптимално управление", "Многокритериално вземане на решения в менидмънт и технологично управление", "Статистически методи" и др. Под негово ръководство 15 докторанти са защитили дисертациите си.
Професорът е заемал високи административни длъжности в различни институции в София, член е и на редица престижни международни научни институции. Участвал е много съвместни проекти с университети и учени от почти цяла Европа. Ръководил е 10 международни научно-изследователски проекта. Координирал е международни TEMPUS проекти по мониторинг в опазване на околната среда, управление и здравеопазване и по опазване на околната среда и устойчивото развитие във Великобритания, Белгия, Гърция, Италия и България; по системи за автоматично проектиране на процеси и технологии във Великобритания, Дания, Гърция и България, и др. Ръководил е и над 10 национални проекта.
През 1996 г. получава лиценз за експерт по оценка на въздействието върху околната среда към МОСВ по компонентите атмосфера, въздух и вода.
Проф. Стоянов е написал 6 книги, вкл. автобиографичната "Живот в търсене на нещо друго". Автор е и на учебници. Съавтор е на още 22 книги, монографии, учебници и 287 научни и други публикации на български, руски, немски и английски език.
Проф. Стоянов е удостоен с множество признания: националана награда и сребърен медал за ефективна разработка в България през 1974 г., бронзов медал за разработка на софтуер в Москва през 1979 г., сребърен медал на Националния технически университет в Атина през 1993 г. и др.
Повече подробности за научната и издателската дейност на известните българи от Габровско, може да прочетете в книгата "Бележити българи на съвременна България".