Белгийски младежи ще правят сирене на село
Те са в Габрово и региона по проект „Частици от миналото“, който се реализира от Община Габрово и общинската администрация на Аалст по програма „Еразъм+”
Снимка: Север.бг
Интересна среща по проект си организират габровски и белгийски младежи.
Гостите са от град Аалсти заедно с осем местни млади хора ще посетят културните забележителности в Габрово и региона. По примера на инициативата "Приеми ме на село", те ще научат за българския бит на село, както и традициите, обичаите, кулинарните парктики и местните легенди. В това ще им помогнат приемните баби и дядовци, които ще дадат безценни съвети за овощните и зеленчуковите градини. Характерни за региона техники в производството на домашно сирене и масло и символиката на българските обредни хлябове също са сред основните показни обичаи.
Белгийските младежи ще се опитат да донесат и вода с менци и ще изминат пътя, по който в миналото са ходили до извора. От своя страна, те пък ще имат възможност да представят пред габровските си връстници обичаи, традиции и кулинарни изкушения от Аалст.
Съвместният проект е за междукултурен обмен в селата Стоевци и Гъбене от 24 до 28 август.
Проектът "Частици от миналото" се реализира от Община Габрово и общинската администрация на Аалст по програма "Еразъм+”, Ключова дейност 1: Образователна мобилност за граждани и е финансиран от Европейския съюз. Той се базира на опита на Община Габрово от провеждането на инициативата "Приеми ме на село" през последните две години, като надгражда и развива постигнатите резултати от осъществения младежки обмен през 2013 и 2014 г. между двата побратимени града.
Сред основните цели са преодоляване на негативните тенденции при младите хора, свързани с отдалечаването и непознаването на националните обичаи и традиции; създаване на възможност за общуване между поколенията като се стимулира разбирателство и диалог; съхраняване на идентичността и уникалността на националните култури на България и Белгия и опознаване на културното наследство на двете страни като се популяризира и съхрани автентичността му.
Надеждата на организаторите на проекта е с "частиците от миналото" да изградим културни мостове в бъдещето на обединена Европа.