Вход | Регистрация

Вдигат паметна плоча на Васил Берон за 50-годишнината на Гимназията по туризъм

ПГ по туризъм във Велико Търново с програма за 50-годишнината си

Вдигат паметна плоча на Васил Берон за 50-годишнината на Гимназията по туризъм
ПГ по туризъм

50 години от създаването на Професионалната гимназия по туризъм "Д-р Васил Берон” във Велико Търново ще бъдат отбелязани с празнична програма. С паметна плоча на своя патрон, музейна експозиция и концерт възпитаниците на училището ще отпразнуват юбилея.

На 18 март от 11.00 часа ще бъде открита паметната плоча на  д-р Васил Берон ( до паметника на Никола Пиколо). От площад "Царевец” ще започне празнично шествие.

В 9.30 часа на 20 март в сградата на ПГТ "Д-р Васил Берон” ще бъде открита музейна експозиция за историята на училището, а в 11 ч. ще се проведе тържествен концерт в залата на МДТ "Константин  Кисимов”.

Професионална гимназия по туризъм "Д-р Васил Берон" отваря врати през 1964 г. като Професионално-техническо училище. По това време то има прием само за една специалност по обществено хранене, която е обединена с тогавашната търговска школа.

50 години по-късно в училището се обучават над 650 ученици в 13 специалности, част от направленията Производство на храни и напитки, Хотелиерство, ресторантьорство и кетеринг, Продажби на едро и дребно.

 

Д-р Васил Берон, който е патрон на Гимназията по туризъм, е лекар, просветен деец и археолог, инициатор на първите археологическите разкопки в Търново на хълма Трапезица. Роден е в Котел през 1824 г., но се установява в Търново от 1856 г. след края на Кримската война.

Дълги години е директор на първата българска гимназия, намираща се в Украйна - Болградската гимназия. Автор е на първите българо-френски буквар и граматика, на първите учебници по зоология и логика, издадени на български език. Васил Берон завършва медицина в Германия и става първият български лекар /доктор по медицина, хирургия и акушерство/, завърнал се да работи като такъв в родината си.

В Търново д-р В. Берон работи безвъзмездно като председател на черковно-училищната община и управител на градските училища, учредява Археологическо дружество, издава своите книги. След Освобождението става депутат в Учредителното събрание, бил е първият председател на Търновския окръжен съвет. С негова помощ в Търново се открива Мъжката гимназия " Св. Кирил” , на която става първият директор.

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар