Света Петка Българска - пазителка на дома и покровителка на семейството
На Петковден лятото и есента отстъпват място на зимата
Уикипедия
На днешния ден Православната църква чества християнския празник Петковден. Светицата - патрон на празника, е Света Петка Българска. Името произлиза от славянската дума "петък", петият ден от седмицата.
Петковден не е само празник в чест на св. Петка (Параскева) като закрилница на децата и покровителка на брака и плодовитостта, но и дава началото на почитта към покровителя на семейството и рода - затова се явява като змия - пазителка на дома.
Смята се, че празникът слага край на лятото и есента и дава начало на зимата. Петковден или Петки, както е известен още празникът, се свързва с някои предхристиянски елементи.
В планинските райони на този ден се извършват обреди, които имат връзка с животновъдството. Овчарите пускат кочовете при овцете за оплождане. Докато трае оплождането, жените не бива да подхващат никаква работа - не плетат и не шият, не перат и не месят тесто, за да се роди здрав добитък. След оплождането те изпичат пресни питки и ги раздават със същата цел.
Правят се семейно-родови курбани, сборове и служби за здраве и за нова къща. За курбана жените носят хлябове, вино, ракия. Прави се обща трапеза, на която се слага курбан чорба, яхния с овче месо и праз, сарми от лозови листа. Хлябът и домът се поръсват със светена вода и цялото домочадие се покланя трикратно на погачата. Преди ядене жените си раздават една на друга парче хляб.
В християнската религия преподобна Параскева-Петка Епивацка и Търновска (X-XI в.) е светица и отшелничка, родена в град Епиват, Тракия. Мощите на светицата са един от трофеите, които донася цар Асен II след Клокотнишката битка. Налагането на култа към света Петка провокира написването на редица литературни творби, между които най-известно е житието на света Петка, дело на патриарх Евтимий.
За именния си ден днес могат да почерпят Петко, Петкана, Параскева, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева.