Хайде на Ладуване, в Боженци!
Снимка: Север.бг
Обичаят Ладуване ще бъде пресъздаден утре, 11 януари, събота, в изложбената зала на Старото школо в АИР "Боженци".
Той ще бъде изигран от фолклорен ансамбъл "Сивек” от 12.30 и отново в 14.00 часа за всички посетители на резервата.
Ладването е своеобразна форма на гадаене за предстоящата женитба на момите и за социалното положение и занаята на жениха.
В миналото момите в Боженци ладуват на 31 декември или в първите часове на 1 януари. След домашното гадаене за бъдещето, чрез баницата с късмети и дряновите пъпки в огнището, момите и ергените от селото се събират в къщата на млада девойка да се ладват.
В ладуването участват само момичета; отдава се почит към богинята на любовта Лада и нейнея брат - близнак бог Ладо и се извършват гадаения за любов и женитба. Названието идва от обръщението повтаряно в обрядните песни: "Ой Ладо, Ладо, момиче младо!"
На празника момите донасят в бял котел вода от извора или кладенеца. Тази вода се нарича с различни имена в зависимост от това на кой празник се извършва обреда: мълчана, неначната, василиевска, цветна. След като донесат водата, момите се събират в една къща и всяка от тях оставя своя пръстен или китка, на която е закачен пръстен, гривна и пр. в котела. Котелът оставят през нощта под трендафил или друго цвете "на звездите".
Сутринта една от момите или малко момиче, облечено като булка, вади пръстените и китките, а останалите пеят кратки песни-припевки.
С тях те предричат за близка или по-далечна женитба, за щастие в брака, социално положение и качества на бъдещия жених: "зряла дюла и презряла" (момата ще се омъжи стара); "сам си здавчец на камъче" (ще се омъжи за сирак); "жълто було трески сбира" (момата ще пристане). Всяка мома си взема малко овес (ечемик) от котлето и го слага под възглавницата си. Вярва се, че който момък сънува през нощта, за него ще се омъжи. По това, дали водата в котлето ще замръзне през нощта, се гадае за здраве през годината.
Празникът завършва с общо хоро.