ДХС подари на габровци и гостите на града туристически гид
Жестът е поднесен в навечерието на 40-годишния юбилей на музея
ДХС
Туристически справочник, озаглавен "Габрово-столица на хумора", получиха като подарък габровци и гостите на града от Дома на хумора и сатирата в навечерието на 40-годишния юбилей на музея - 1 април. Пътеводителят има претенцията да е единствено по рода си на габровска територия масово издание, насочено към туристическия сектор.
Във второто преработено издание сбито, със сочен език, достоверно и с много илюстративен материал няколко специалисти в ДХС са си поставили за цел да обяснят феномена габровски хумор. В сравнение с предходното издание информацията за транспорта е поднесена сверена и актуализирана, уточнени са местата за настаняване и туристическите агенции, подсказано е къде един гост на града може да похапне и какви културни забележителности да посети, посочени са манастирите в близост до Габрово, има информация и за любителите на планинския туризъм.
Накратко - хумористичният книжен гид е достъпен и полезен за широк кръг читатели и любители на подобен род издания.
Още в първата глава ("Хуморът – безценната валута на Габрово”) авторката Татяна Цанкова, директор на ДХС, отговаря на едни от най-често задаваните въпроси: кога и как започва легитимирането на Габрово като град на пестеливци; защо, когато по света за нещо се заговори, в Габрово то вече се прави; защо за габровци се разказват вицове и откога датират първите значими издания с габровски хумор. Неусетно авторката ни кани да посетим Дома на хумора, без да е обстоятелствена, но същевременно достатъчно убедително ни внушава: хуморът не само е здраве, той е задължителен елемент от формулата на успеха.
Пътешествието продължава със запознаване с културните забележителности на града
("Габрово – градът с характер, който гради мостове” с автор Стефка Боева), като акцентът е върху паметниците на габровската спестовност. Боева е избрала за начална точка на своя маршрут скулптурните фигури в Парка на смеха около Дома на хумора, тръгва към центъра с мостовете и кулите, за да възкликне: "Благословен е всеки град на мостове”.
"Фактът, че 10 от 20-те моста са издържани в архитектура с духовно послание, посветени са на определени събития или явления, е върхова даденост в туристическо отношение. Няма друг български град с 10 пластично оформени моста, които да разказват чрез камък и метал за миналото, поминъка, духовните върхове, поривите към свобода на своето население.”
След мостовете, интересно е поднесена информация за Градската часовникова кула, за храмовете, НАГ, сградата на библиотеката и читалище "Априлов-Палаузов”, за Дома на културата, Спортната зала. Следва презентация на Регионалния исторически музей с Дечковата къща, Националния музей на образованието, Планетариума, Художествената галерия, Драматичния и Кукления театър, Габровския камерен оркестър
и Оркестър "Габрово”. В експозето са намерили място и описания за АЕК "Етър” и АИР "Боженци”.
Гидът предлага професионална информация за туристически агенции: препоръчани са няколко културно-туристически маршрути за разглеждане на Габрово с различни тематични акценти, обозначени и на приложената карта на града. Така за два дни любознателният турист може да се запознае с "Корените на габровския хумор”, да дойде в Габрово на хаджилък (само в Габрово и само в ДХС са "събрани” на едно място фрески от 20 български църкви и манастири в изложбата "Грехът”), за ученици е подходящ маршрутът "От Априлов до планета Габрово” (също за два дни). Подсказани са и други възможности.
Дарина Маринчевска ни разкрива прелестни и малко познати кътчета от ДХС (”Домът на хумора и сатирата – визитната картичка на Габрово”). Научаваме подробности за малката планета Габрово, защо наричат Габрово столица на хумора, защо за габровци се разказват вицове, защо габровският хумор е все така актуален у нас и популярен по света. Отбелязани са атракции, постоянни експозиции, сувенири, издания, Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, отличията и признанията за работата на ръководството и екипа на Веселата къща.
В пътеводителя са вписани и веселите габровски събития. В съвременната градска празничност присъстват дати като 1 април – рождения ден на Музея и на планета Габрово, третата събота на май всяка нечетна година – Международното биенале; третата неделя на май всяка нечетна година – Националната среща-наддумване "Благолаж”; единадесетият ден от единадесетия месец с ритуала по откриването на Петото годишно време, Веселите четвъртъци ("Весел габровски календар”, автор Галина Бонева).
И ако всичко до тук е издържано в сериозен и сдържан тон, то в последните страници Венета Козарева ни поднася весели и забавни истории, истинска случка с дядо Миню Попа, единственото реално лице – герой на габровските вицове. Те са за хора с чувство за хумор, които могат да отличат реалното от фантазното. Затова до полушеговитите габровски рецепти, толкова подходящи във време на криза, са и съвсем сериозните изпитани във времето пестеливи и оригинални габровски блюда, подходящи за всички времена и сезони.
Най-новото издание на Дома на хумора е създадено от екип, включващ Т.Цанкова (и редактор на справочника), Ст.Боева, Д.Маринчевска, Г.Бонева, В.Георгиева, проектът, художественото оформление и илюстрациите са на Й.Шиякова, фотографиите и компютърната обработка - на инж. П.Йорданов и Хр.Райков. Използваните фотоси са от архива на ДХС, Сдружение "Планета Габрово” и други специализирани издания за Габрово.
Изданието е в тираж 1000 броя. Предстои и издаване на английски език. Гидът се продава на щанда на Музея.
__________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
ДХС