Малко село се бори за внимание с игра в интернет
Докато пътувате, може да научавате, а след това да споделяте наученото в игра
личен архив
Необичаен начин за популяризация на селото си измислиха жителите на Зая, община Дряново. Те направиха в интернет игра-загадка за историческите и природни забележителности на Северна централна България.
Въпросите, които зайовци са подготвили на знаещите, често касаят историята на Второто Българско царство и паметниците останали от този период. Ето какво казват те:
"Тази област, от Търново до Габрово, е сърцето на Второто Българско царство. Тук е била изградена мрежа от крепости, руините от които още се виждат – Стринава, Боруна, Калето и други. Легендите разказват, че в Стринава са родени Асен и Петър. Тук е работил, вече през Възраждането Уста Колю Фичето, забележителен български строител и архитект. Тук минават древните пътища, а сегашните просто ги повтарят. Всеки камък има история."
Наскоро бяха раздадени и награди на онези, които успяха да се справят с предизвикателството. Оказва се, че един на седем успешно решава всичките 13 въпроса! Не е ли твърде сложна задачата, попитахме организаторите:
"Въпросите не са лесни, не сме подценявали знанията на нашите играчи. Това е игра за откриватели... Решаването е като ребус - понякога се налага да се търси допълнителна информация, но всичко е там, в самата игра. Тайната е да се ползва Подсказката и Картата и тогава става наистина лесно. Всичко обекти са обозначени на нея и когато кликнете върху балончето – отговорите излизат. ”
В центъра на играта е уникалната Карта на региона с исторически и архитектурни обекти, крепости и старини от древен Рим до днес. В играта ще се срещнете и нейните трима герои: стражът Алексий ще ви посрещне на входа, ако не се справите с въпросите ще попаднете при Болярина Радивой, а при успех направо на лична аудиенция при Цар Иван Асен I.
Много от включените в играта обекти са застрашени от изчезване и организаторите се надяват да привлекат вниманието на българите към тяхната съдба. Надяват се да върнат интереса на сънародниците ни и на държавата към региона и културния туризъм. "Трябва да запазим своята история и култура. Народ, който познава и цени своето минало, има и бъдеще.”, категорични са в намерението си организаторите.
Север.бг е основен медиен партньор.
Още любопитни новини, снимки и забавления може да видите на фейсбук страницата ни.
Но преди това се потопете в невероятната селска идилия на Зая...
Север.бг
Север.бг
Север.бг