Вход | Регистрация

Руши се 177-годишен храм

Руши се 177-годишен храм

Старият 177- годишен храм "Св. Николай Мирликийски” в тетевенското село Гложене, който е паметник на културата, с всеки изминат ден се руши, алармират от Църковно настоятелство при храм "Св. ВМЧК Димитрий Солунски” в същото село. Зидовете са пропукани, вратите гният, иконописта се рони, по голяма част от покрива ”зее” без греди и цигли.

Преди около 40 години, със съдействието на архимандрит Мирон от Гложенския манастир "Св. Георги” и с помощта на местните предприятия, е направен временен покрив, който преди известен период от време рухнал след голяма буря.

Преди няколко години започнaл ремонт на покрива по програма на малките демонстративни проекти към Царското движение. Отпуснатите средства били в размер на 10 000 лева. Само 2000 лева обаче били използвани за възстановяване на малка покривна част над олтара, след което работата била преустановена, а останалите 8 000 лева изчезнали, заедно с фирмата-изпълнител.

Опит за укрепване на рушащия се храм през своя мандат направил бившият кмет на Гложене Митко Бояджиев, подкрепен от ставрофорен свещеноиконом Хаджи Делчо Минкин от тетевенската църква "Всех Светих” и енорийски свещеник на селото. 

Инициативата обаче била спряна от представители на Националния институт за паметници на културата, сега преименуван в Национален институт за недвижимо културно наследство НИНКН - София.

От институцията обещали да направят цялостен проект за пълното възстановяване на храма, който и до ден днешен не e представен. Молбите и жалбите от Църковното настоятелство, както и от бившият кмет на община Тетевен Николай Павлов за съдействие и помощ за пълен цялостен ремонт на храма до Института, Министерството на културата и др. институции останали във въздуха.

Храмът ”Св.Николай Мирликийски” е построен през 1836 година от Захари Николаевич от Бесарабия. За да спаси сестра си от плътските страсти на богат пан, в чието имение работел, той отрязал главата му по време на коситба с косата. Яхнал коня му и избягал по неведоми пътища, докато стигнал Румъния.

Там се запознал с гложенски емигранти. Търсел манастир, в който скрито да се моли за извършения грях. Те го упътили към гложенския манастир "Св.Георги Победоносец”, където останал като послушник. По късно се оженил за гложенка от местността ”Молевец”, недалеч от манастира и станал свещеник.

Заживял тук, събрал пари и построил храма "Св.Николай”, в който служил дълги години. В него са били осъществявани всички църковни служби в периода от 1836 до 1918г., когато е започнал да функционира новият храм "Свети Димитрий Солунски”. Оттогава старият храм с течение на времето постепенно започнал да запада, да се руши и дейността му спряла.

По време на турското 500-годишно робство у нас, Андрей Захаров – потомък на Захари Николаевич, е убит край Видин в сражение с турците, като участник в четата на Панайот Хитов за свободата на България и родното село. Името му е изографисано върху паметната плоча пред музея, заедно с имената на още 4 /четири/ гложенци – Ботеви четници.

Сега храмът се нуждае от спешно завършване на покрива, цялостен ремонт, реставриране на иконостаса над олтарната част и възстановяване на стенната иконопис, за да бъде в служба на местното население.



Църковното настоятелство при храм "Св.ВМЧК Димитрий Солунски” с. Гложене, общ.Тетевен, обл. Ловеч се обръща с молба към богати и заможни хора, институции и фирми, които имат възможност да предоставят на църквата безплатно нов или стар, ненужен, излишен, но годен за употреба компютър – пълен комплект, който ще бъде използуван по различни поводи, за набиране и изпращане на текстове и фотоснимки, свързани с проблемите и дейността на храма и на рушащата се църква "Св.Николай Мирликлииски” на Гробищния парк.

Името на дарителя ще бъде вписано и четено по време на служба от свещеника на всеки Божи празничен ден за здраве и благоденствие.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: радио зетра
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар