5 училища от Централния Север започват пилотно електронно обучение
Те са част от всички 40 училища в страната, където ще бъдат внедрени електронни технологии
Снимка: Intel
40 училища в страната започват пилотно е-обучение с внедряване на електронните технологии в българското образование, съобщават от МОН.
Това се извършва в изпълнение на Национална програма "Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в училище” и Плана за реализация на Стратегията за ефективно внедряване на ИКТ в образованието и науката (2014-2020 г.) на Министерството на образованието и науката.
Училищата са избрани по няколко критерия - брой ученици над 600, гарантиран достъп до интернет в цялото училище, повече от една паралелка в класовете от V до VII и интерес към използването на електронните технологии. За целта Регионалните инспекторати в образованието са предложили учебни заведения от своите региони, които са били редуцирани.
За пилотното обучение на всяко от избраните училища ще бъдат предоставени безвъзмездно от МОН по един миникомпютър и късофокусен мултимедиен проектор. Те ще разполагат и със специален бюджет за закупуване на най-малко 40 лаптопа, които ще бъдат разпределени между учениците от един избран клас и учителите, които преподават в него.
В края на учебната година ще бъде направен сравнителен анализ на успеваемостта на учениците според това дали ползват ИКТ в своето ежедневно обучение, или не ползват. Положителният резултат от този анализ ще даде възможност за разширяване на проекта и внедряване на електронното обучение в повече училища през следващата година.
Избраните училища в пилотния проект от Централна Северна България:
Велико Търново - Средно общообразователно училище "Емилиян Станев",
Трявна, Габровско - Средно общообразователно училище "Петко Рачев Славейков",
Ловеч – Природо-математическа гимназия,
Плевен - Средно общообразователно училище "Стоян Заимов",
Русе - Средно общообразователно училище с преподаване на немски език "Фридрих Шилер".