Живак в Русенски Лом търсят екоинспектори.
РИОСВ-Русе вече е възложила на Регионална лаборатория към Изпълнителна агенция по околната среда и водите незабавно пробонабиране в два пункта от реката. Поводът е излъчен репортаж в медиите и твърдението на жители на кварталите "Долапите” и "Средна кула” в крайдунавския град, че вследствие използването на живак и други химични съединения има замърсяване на реката.
На река Русенски Лом има пункт за мониторинг от Националната автоматизирана система за екологичен мониторинг (НАСЕМ), подсистема "Води”. Качеството на водите в реката се изследват ежемесечно. В продължение на много години по показател живак не са регистрирани отклонения.
Третирането с живак и други химични съединения в попивните ями се е използвало в миналото, за осигуряване на проводимост на акумулираните води. В населените места без изградена канализационна мрежа масово са се ползвали такива съоръжения.
Съвременен вариант на попивните ями са септичните. Те представляват локални пречиствателни съоръжения от стоманобетон, в които става частично пречистване на акумулираните в него отпадъчни води. Съоръженията нямат връзка с почвата и подземните води, а са безотточни шахти, от които водите се изгребват периодично. Всяко допълнително третиране с химични вещества – основи, киселини или живак не води до замърсяване на компонентите на околната среда, а може да влияе единствено и само върху хората, които боравят с тези субстанции, информират от екоинспекцията в Русе.
За декларираното използване на опасни химични вещества от участниците в репортажа РИОСВ е сезирала Областна дирекция на МВР за изясняване на случая.