Община Павликени с ангажименти за опазване на климата
За намаляване на емисиите на CO2 с поне 20% до 2020 г. ще работят подписалите „Споразумението на кметовете“
Снимка: sxc.hu
С 5 % да намалее общата консумация на енергия от общинските сгради и редуциране с 8% на емисиите парникови газове си е поставила като цели Община Павликени до 2016 г. Това стана ясно по време на проведената днес първа по рода си публична среща във връзка с присъединяването на общината към Споразумението на кметовете и разработването на План за действие за устойчиво енергийно развитие, информираха от пресцентъра на Общината.
В сградата на кметството презентации изнесоха ст.н.с. Люлин Радулов от Черноморския изследователски енергиен център и Анастасия Вачева, главен експерт "Регионално развитие и евроинтеграция” в община Павликени. Те представиха принципите на Споразумението, ангажиментите, които общината е поела, включвайки се в него, времевата рамка за реализирането им и очакваните ефекти.
Павликени е един от 32-та общински центъра в България, които са възприели принципите на най-авторитетното европейско обединение за енергийна ефективност. Крайната цел на всички мерки е да се ограничи вредното влияние върху климата, което отделянето на въглеродни емисии в атмосферата оказва.
"Споразумението на кметовете” е европейско движение с участието на местните и регионални органи за управление, ангажирали се доброволно с повишаването на енергийната ефективност и използването на възобновяемите енергийни източници на техните територии, обясни Анастасия Вачева. Подписалите споразумението целят да постигнат и надминат целите на ЕС за намаляване на емисиите на CO2 с поне 20% до 2020г.
Споразумението на кметовете е стартирано от Европейската комисия през 2008 г. за подкрепа и подпомагане на местната власт при прилагане на политиките за устойчива енергия. До момента към него са се присъединили 5500 общини, като 32 са от България. Ангажиментите на Община Павликени, поети с подписване на Споразумението са:
Да изпълни/надмине целите, поставени от ЕС за намаляване емисиите на СО2 най-малко с 20%; да представи в срок от една година след подписването План за действие за устойчива енергия, включващ инвентаризация на базово равнище на емисиите и очертаващ начина за постигане на целите; да представя доклади за изпълнението с цел оценка.
Общината има приети План за енергийна ефективност и Общинска програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. Във втория документ са заложени като цели увеличаване с 30% на използването на слънчева енергия за гореща вода в общинските сгради като училища, детски градини и МБАЛ-Павликени; монтирането на фотоволтаици на покрива на поне една общинска сграда с инсталирана мощност 0,05MW; и вече изпълненият пилотен проект за монтиране на улично осветление, захранвано от фотоволтаични системи (между градовете Павликени и Бяла черква).
Ст.н.с. Люлин Радулов подчерта, че към 2011 г. в България 40% от крайното енергийно потребление и 70% от крайното електроенергийно потребление са при малките потребители в общините. Според данни на Евростат, които експертът представи, България използва най-много енергия за производството на каквото и да било в целия ЕС.