Вход | Регистрация

"Да научим повече": Колко бързо да реагираме при инсулт?

"Да научим повече": Колко бързо да реагираме при инсулт?
Снимка: Булфото

Апоплектичният удар, по известен като инсулт, е остро нарушение на кръвообращението на мозъка, в следствие на което се получават увреждания на мозъчните функции, с различна степен на поражение. След 55-годишна възраст рискът от развитие на инсулт се увеличава двойно.

Преди дни в МБАЛ Русе се проведе конференция по темата, организирана от Научното дружество по неврология. Директорът на русенската болница д-р Нели Петрова изнесе лекция на тема "Заедно в профилактиката и лечението на исхемичен мозъчен инсулт".

В нея тя обърна внимание, че екипите на Спешната помощ са първите, които трябва не само да се отзоват на повикването, а и да реагират адекватно и компетентно, и своевременно да транспортират пациентите до болницата.

Най-важното, което пациентите трябва да знаят е, че единственото ефективно лечение е венозната тромболиза, която трябва да се осъществи в първите 4,5 часа от началото на появата на симптомите. Пациентът трябва най-бързо до 2,5 - 3 часа от появата им да бъде в болницата, да е прегледан, да са проведени изследванията и да започне прилагането на медикамента.

Изключително важно е информираността на населението, на цялата медицинска общественост, да има сътрудничество и отлично взаимодействие между всички звена, за да може много повече хора да получат ефективно лечение, тъй като резултатите от получения инсулт за съжаление водят до много тежка инвалидизация, висока смъртност, което генерира последващи големи финансови загуби, както за близките на пациента, така и за цялото общество.

Навсякъде по света съществуват т.нар. "инсултни мрежи" - специализирани центрове за лечение на инсулт, където съществува стройна организация с информираност на населението, незабавно позвъняване на тел. 112, отзоваване на екипа от Спешна помощ, който бързо се ориентира, преглеждайки пациента, незабавно уведомява приемащата болница и специализираният инсултен екип, и транспортира пациента до Спешното отделение.

Всичко трябва да става за максимално кратко време. След като екипът на Спешно отделение  прегледа пациента и му се вземат необходимите кръвни изследвания,болният трябва да бъде прегледан от невролог. Прави му се скенер на глава и, ако се налагат, други изследвания, след което с получените резултати и оценка на показанията и рисковите фактори, болният да бъде настанен в интензивното отделение и да започне прилагането на медикамента.

Голяма част от пациентите с инсулт са в работоспособна възраст. Много от тях не успяват да върнат работоспособността си и да бъдат интегрирани отново в обществото. Целта е на максимално голям брой пациенти, получили инсулт в този златен времеви прозорец от 4,5 часа, да се приложи медикаментът.

"Допреди година и половина този терапевтичен времеви прозорец беше 3 часа. След приключили проучвания и вече утвърдени стандарти в Европейския съюз това време е увеличено на 4,5 часа, като е доказано, че лечебният ефект се запазва и не се увеличават възможните усложнения", обясни д-р Петрова.

На специализирания медицински форум на лекарите се припомни, че прозорецът е удължен и повече пациенти имат шанса да получат това лечение, както и да се подобри още повече координацията и организацията между ЦСМП, Спешното отделение и екипът от невролози.

В МБАЛ-Русе лечението - венозна тромболиза, се провежда от 2007 година и вече е осъществено на над 30 пациенти. При голяма част от тях резултатите са много добри, като някои са напълно възстановени. За съжаление резултатите от лечението на мозъчните инсулти все още не са достатъчно задоволителни.

През 2010 год. смъртността от мозъчно-съдови заболявания за страната е 23 105 души, като за Русенска област са 717 души. В България от мозъчен инсулт умира всеки пети мъж и всяка четвърта жена.

В отделението по Съдова неврология на МБАЛ-Русе АД през 2009 г. са постъпили 1000 болни с мозъчни инсулти, през 2010 г. - 1008, през 2011 г. - 1024. От тях с исхемични инсулти са били съответно: през 2009 г. - 841, през 2010 г. - 857, през 2011 г. - 870. Починалите общо от инсулти в отделението за 2009 г. са 178, за 2010 г. - 158, а за 2011 г. - 164.

"Нашата цел е до 90% от получилите мозъчни инсулти да бъдат хоспитализирани, като е доказано, че висококвалифицираното лечение и интензивни грижи в специализирани инсултни отделения води до увеличение броя на преживелите през първата седмица, съответно на 30-я ден и в края на третия месец. Да се редуцира смъртността с над 3% и да се намали тежката инвалидизация и зависимост от грижите на околните с 6%", каза д-р Петрова.

Мозъчно-съдовите заболявания обхващат група заболявания, възникващи в резултат на нарушение на артериалното или венозното мозъчно кръвообращение. Могат да се изявят като остри и подостри инсулти /исхемични, хеморагични, венозни тромбози/. Общо 80% от всички инсулти са исхемични и възникват при блокиране на кръвния поток в определен артериален кръвоносен съд на мозъка.

Основните симптоми при мозъчен инсулт са:

- Внезапна слабост, парализа или загуба на чувствителност в едната половина на тялото;
- Внезапно нарушение на зрението - загуба на зрението, замъглено зрение или двойно виждане;
- Внезапна поява на нарушение в говора - загуба на говора или затруднения при разбирането на речта;
- Внезапна слабост на лицевата мускулатура - увисване на едната половина на лицето;
- Внезапна поява на силно, нетърпимо главоболие без ясна причина, често съпроводено с гадене и многократни повръщания.


В случай на поява на такива симптоми трябва да се позвъни незабавно на тел. 112.



Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар