Вход | Регистрация

Днес отбелязваме Деня за борба с остеопорозата

Остеопорозата е третото по значимост заболяване след сърдечно-съдовите и онкологичните

Днес отбелязваме Деня за борба с остеопорозата
Снимка: sxc.hu

 

"Заедно за здрави кости” е мотото на тазгодишния Световен ден за борба с остеопорозата, който се отбелязва ежегодно на този ден (20 октомври) под егидата на Международната фондация по остеопороза – IOF.

През  2011 г. повече от 200 нейни дружества от над 180 страни в света, посветили дейността си на ограничаване на разпространението на "тихата” епидемия, ще акцентират върху превенцията на заболяването с темата "Необходими са три прости стъпки”.

Мотото обръща внимание на значението на съвместните усилия на хората, на здравната администрация, на специалистите, на близките и приятелите на страдащите от остеопороза да направят заедно три прости стъпки: подходяща двигателна програма, диета, богата на калций, и съобразен със състоянието прием на витамин D, които са насочени към ефективна превенция на заболяването.

От Асоциация "Жени без остеопороза” призовават всички да се присъединят към инициативата "Заедно за здрави кости”, като се хванат за ръце и направят трите стъпки, символизиращи превенцията на остеопорозата.

Остеопороза (гр. osteo-кост и poros-пора) e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от намаленото усвояване на калций костите изтъняват и губят плътността си. Нарушава се равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан в полза на разграждането.

Костите стават крехки, което води до по-чести счупвания - особено в областта на китките, гръбнака и тазобедрените кости.

Поради голямата си разпространеност и разходи на здравните системи тя е обявена за третото по значимост социално заболяване след сърдечно-съдовите и онкологичните, а в средата на века се очаква да заеме първо място поради увеличената продължителност на живота и застаряването на населението.

Болестта се среща и при мъжете, но много по-рядко и в късната им възраст поради липсата при тях на рязко спиране на производството на половия хормон тестостеон и по-плътен скелет. Остеопорозата се нарича "тиха епидемия", защото не е съпроводена с болки и може да остане незабелязана в продължение на години.

Първите счупвания настъпват обикновено около 60-65 годишна възраст в областта на гръбначните прешлени. Един или повече прешлени се сплесква и се появява гърбица, болки в гърба и намаляване на ръста.

Факторите, които могат да се контролират, са повишена функция на щитовидната жлеза, неправилно хранене, особено в детската възраст, теглото и физическата активност. Отбелязва се, че остеопорозата е по-често срещана при жени с наднормено тегло. Развитие на остеопороза се наблюдава по-рядко и при жени, които имат физическа активност или упражнения през 5 от дните на седмицата. Особено полезни са леката атлетика, тенисът, футболът. За препоръчване са силовите упражнения, които стимулират по активно мускулите и действат срещу гравитацията.

автор: Кремена Бедерева
 



Източник: inews.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар