Отбелязваме Световния ден на диабета
Мотото на кампанията е „Да защитим нашето бъдеще”
Снимка: sxc.hu
Днес, 14 ноември отбелязваме Световния ден на диабета.
Темата на кампанията за периода 2009 - 2013 година е "Диабет: образование и превенция.” А мотото е "Да защитим нашето бъдеще”.
По данни на Международната диабетна федерация в света с тази диагноза живеят над 371 млн. души, като близо половината от тях не знаят за това, а други 280 млн. са изложени на висок риск от развитие на болестта. Ежегодно над 3 милиона души умират от диабет и усложненията му или по един човек на всеки 10 секунди. Броят на болните от диабет в Европа е 55 млн. души.
В България положението не е по-различно, делът на боледуващите от диабет непрекъснато нараства. Статистиката показва, че с тази диагноза са над 577 000 българи. Диабетът засяга хора от всички възрасти, като и все повече деца се разболяват от захарен диабет тип 2, до скоро преобладаващ само при възрастните. Най-засегнати са мъжете и жените на възраст между 35 и 64 години.
Диабетът е водеща причина за смърт от миокарден инфаркт и мозъчен инсулт и основен причинител на слепота и бъбречна недостатъчност в развитите страни. По прогноза на СЗО до 2030 година над половин милиард от населението на планетата ще бъде засегнато от това заболяване. Причините за тази тенденция се коренят в увеличаването и застаряването на населението, урбанизацията, прехранването и заседналия начин на живот.
Диабетът е едно от най-големите здравни предизвикателства на 21-ви век.
Кога трябва да се консултираме с личния лекар:
АКО СМЕ НА ВЪЗРАСТ ДО 40 ГОДИНИ И СЕ ОПЛАКВАМЕ ОТ:
• често уриниране, дори и нощем;
• сухота в устата и приемане на много течности – над 10 чаши дневно;
• повишен апетит, съпроводен със загуба на тегло;
• намалена работоспособност и затруднена умствена концентрация;
• чести кожни инфекции и трудно зарастващи рани;
• замъглено зрение;
• сексуални проблеми
АКО СМЕ НА ВЪЗРАСТ НАД 40 ГОДИНИ И СЕ ОПЛАКВАМЕ ОТ:
• наднормено тегло – обиколката на талията ни е над 1/2 от височината;
• упорит сърбеж и чести възпаления в областта на половите органи;
• гнойни инфекции на кожата;
• гъбични заболявания;
• трудно зарастващи рани;
• сексуални проблеми и др.
АКО КРЪВНАТА НИ ЗАХАР Е:
• над 7,0 ммол/л на гладно
или
• над 11,1 ммол/л 2 часа след нахранване
Нашите оплаквания и лабораторните изследвания на кръвта ще помогнат на лекаря - специалист да постави правилната диагноза.
Когато сме болни от диабет могат да настъпят остри и хронични усложнения.
Съществуват два типа захарен диабет:
Диабет тип 1 – характеризира се с нарушение в производството на инсулин от панкреаса. Поради това този тип диабет е инсулинозависим. Той засяга 10 - 15% от диабетиците и се появява по-често по време на детството;
Диабет тип 2 – характеризира се с нарушена чувствителност на клетките към действието на инсулина (инсулинова резистентност), забавяне или недостиг на секрецията му. Този тип диабет в повечето случаи е инсулинонезависим. Това е по-разпространената форма на диабет, тъй като тя засяга 85 - 90% от диабетиците. След години, с давността на диабета в някои случаи инсулиновите резерви се изчерпват и захарният диабет тип 2 става инсулинозависим.
Храненето при диабетно болните играе важна роля в поддържането на кръвната захар в нормални стойности. Необходимо е да се знае, че препоръките за хранене на диабетно болните не се различават от тези за здравите хора. Правилният прием на въглехидрати (захари) е от първостепенно значение за нормализиране на кръвната захар. Въглехидратното съдържание на храната се измерва в хлебни единици (ХЕ).
Световният ден на диабета се отбелязва по инициатива на Международната федерация за борба с диабета и с подкрепата на Световната здравна организация (СЗО). Денят се чества от 1991 година. 14 ноември е рожденият ден на Фредерик Бантинг (1891 г.), канадски хирург и физиолог, открил инсулина (27 юли 1921 г.), носител на Нобелова награда за медицина за 1923 година. Благодарение на д-р Бантинг и неговия колега д-р Бест, инсулинът спасява живота на милиони хора по света вече над 90 години.
РЗИ-Велико Търново