Вход | Регистрация

Жури и участници в "Нова музика" - конкурсът е на ниво

Жури и участници в "Нова музика" - конкурсът е на ниво
Снимка: Север.бг

Че нивото на VIII-ия международният конкурс за изпълнители на популярна песен "Нова музика" в Горна Оряховица е много високо, а организацията перфектна се убедиха и жури, и участници, и придружаващи родители. В три поредни дни 31 май, 1 и 2 юни талантливи момичета и момичета показаха глас и вокално майсторство, затова и неслучайно наградите на изпълнителите бяха толкова много.

Въпреки класата си, изпълнителите получиха от журито специални наставления и отзиви от конкурса в третия, финален ден.

Според Мая Райкова, представител на журито нивото е било много високо.

"Не наградите са най-важното. За вас форумът е една възможност да се качите на сцена, да се срещнете с други хора, да се чуете един друг и да прецените какво ви липсва, да  откраднете или да добавите. Важно е човек на трупа опит и репертоар, затова тези конкурси за важни за вас.Човек се учи от грешките си. Така че се записвайте", обърна се след конкурсната част към изпълнителите Райкова, която е дългогодишен журиращ в различните издания на "Нова музика".

Според нея чрез записите всеки може да разбере къде е преувеличил с фразирането или не е изпял фрагмента правилно.   

"Необходимо е да се правят вокални и технически упражнения и разпявания. Солфеж може би. Наблегнете на техниката на пеене. Дори един спортист за да стане добър, много дълго време прави обща физическа подготовка. Избягвайте силовото пеене. Бъдете себе си, а не като оригинала. Търсете динамиката, фразата и тънкостите. Обърнете се повече към себе си и душата си, защото  публиката това иска, да й бръкнете под лъжичката", убедена е Мая Райкова.

Според Маргарита Хранова някои от изпълнителите не умеят да работят с микрофон. Нейният съвет бе да имат техника.

"Когато бяхме навремето в естрадния отдел имахме часовете по микрофонна техника. Когато се пее в нисък регистър се пее близко до микрофона, а когато запееш с пълен глас трябва да го дръпнеш и да фразираш. Иначе се премодулира звука. Препоръчвам го – то се учи. Младите сте още, но е добре да наблегнете на това. И всеки да си прецени възможности, какъв стил да пее", каза известната певица и пожела на младите изпълнители светло бъдеще.

"Изненадан съм от всички вас. Изненадан съм, че има толкова много певци в България. Не знам какво ще правите. Изумен съм за толкова таланти в тази малка страна. Но вие работите много, това се вижда. Това ще ви се  отблагодари", посочи и Влади Димов.

Очарован съм и съм много приятно изненадан, сподели и Васил Петров през младите певци.

"Едва ли има кой да ви конкурира. Здраве и успехи за да работите и като ви гледа човек си личи, че работите усърдно. Освен това, Господ ви е дал талант така че – напред и нагоре", заяви и "българския Франк Синатра.

Добри думи за конкурса изказа и Валентин Тонков, композитор.

От своя страна вокалния педагог Аделина Колева, организатор на "Нова музика", заедно с читалище "Напредък 1869" също благодари на всички за участието. Според нея музикалния бранш трябва да се събере скоро и да уточни критериите по отношение на конкурси у нас.

"И какво да се пее трябва да се уточни. Няма българска музика, която да е конкурсна. Децата не знят какво да пеят и правят. По-модерните песни не ги представят добре. Казват не се връщайте към старите парчета. Но няма какво да се пее", посочи и Колева, станала известна като вокалния педагог на много от участниците и печелившите в различ"ните музикални формати у нас.

В края на конкурсната част, тримата журиращи певци – Васил Петров, Маргарита Хранова и Влади Димов изпълниха по една своя песен на Галаконцерта,  с което си спечели бурните овациите на зрителите в залата на читалище "Напредък 1869" в Горна Оряховица.

VIII-ия международният конкурс за изпълнители на популярна песен "Нова музика" се организира за пореден път от Община Горна Оряховица и читалище "Напредък 1869", под егидата на Министерството на културата. Север.бг бе медиен партньор на проявата.

<Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар