Творецът Павлин Петров показа Глаголицата и в Благоевград
Следваща „спирка“ на пътуващата изложба е прабългарското селище „Фанагория“ край Варна
А.Р.И.З.-7
Поредната спирка на пътуващата изложба "Глаголица и прабългарски руни" бе Благоевград. На 19 април се състоя поредното официално откриване на експозицията на твореца Павлин Петров. Изложбата, чиято национална обиколка се осъществява под егидата на Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите – 7 /А.Р.И.З.– 7 /, беше подредена във фоайето на Регионален исторически музей – Благоевград, и беше лично открита от директора на културната институция г-жа Галина Миленкова.
Предрешен като прабългарски кан, авторът на творбите Павлин Петров поздрави гостите и им благодари за интереса към творчеството му, а Даниела Капинчева – арт-мениджър на художника, разкри някои от неговите бъдещите творчески планове.
Художникът подари на домакините на изложбата своя творба, специално създадена за случая, която според думите на госпожа Миленкова, ще допълни и обогати фонда на музея.
Гости на изложбата бяха местни представители на културния елит, ученици и студенти, както и представители на медиите в града и региона. Гостуването на изложбата в Благоевград постави началото на едно ценно и взаимнополезно сътрудничество между Регионалният музей и А.Р.И.З.– 7, чиято основна цел и стремеж е опазването на родното ни културно-историческо наследство и националното ни самосъзнание.
Откриването на Изложбата в Благоевград бе съпроводено с официален коктейл, млечните продукти за който бяха осигурени от фирма "Родопея”, и бяха придружени от хубаво мелнишко вино, лично осигурено за случая от домакините.
Следващата спирка от националното турне на изложбата е прабългарското селище "Фанагория” край Варна.
Творбите на Павлин Петров са едно красиво пътуване назад във времето. В тях се преплитат и преливат по един своеобразен и уникален начин кожата, текстилът, дървото, металът и керамиката. Те пресътворяват някои от изконните символи на българската мощ и национална гордост и разкриват по своеобразен начин смисъла, значението и посланието на всяка черта и резка в монограмите на кан Аспарух и кан Кубрат.
Посредстом въздействието на багрите и формите, те грабват, впечатляват, но и информират, носят знание и събуждат интереса на своята публика. Разкриват ни тайните на руническите прабългарски знаци и малко известни факти като този, че в изчертаването на глаголическите букви са залегнали три елемента със символично значение – кръст, кръг, който бива символ на вселената, и триъгълник, символ на Троицата. А а глаголицата се оказва напълно, съзнателно самобитна азбука и нейната "осветеност” е подчертана от великият й създател чрез изобразяването на първата буква А като кръст.
И защото думите не стигат да опишат нещо толкова самобитно и уникално, каквато е изложбата на Павлин Петров, можете да я почувствате, като я посетите на живо или я видите тук.
________________________________________________________________________ Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bgА.Р.И.З.-7