Традицията зад Велики четвъртък
Снимка: Север.бг
Днес е Велики четвъртък, ден, останал в историята с три важни събития - тайната вечеря на Исус с неговите ученици, молитвата на Исус в Гетсиманската градина под Елеонския хълм и предателството на Юда.
Според обичая, днес се боядисват великденските яйца, като има две легенди за появата им. Според първата, когато Христос бил на кръста, в подножието му дошла кокошка и снесла яйце, а кръвта на Божия син го обагрила в червен цвят. Втората пък твърди, че Мария Магдалена застанала пред император Тиберий и му поднесла в дар червено яйце с думите "Христос Възкръсна!".
Боядисаните яйца, според народните вярвания, имат магическо и предпазващо свойство, поради което първото яйце или се заравя в нивата за плодородие, или се държи на иконата, за да се "лекуват” болните с него. Там то стои до Великия четвъртък следващата година, когато по вътрешността му гадаят за бъдещето.
На този ден историята помни още две ключови събития. Първото е убийството на дете в Ла Гуардия през 1480 година (според официалната версия на процеса, ръководен от първия Велик инквизитор Томас де Торквемада). Версията на църквата е едностранчива и твърди, че тогава неизвестно дете е било брутално измъчвано и убито от покръстен евреин-маран, който тайно продължавал да изповядва криптоюдаизма. Това слага начало и на изгонването на евреите от Испания и преселването им в пределите на Османската империя.
Второто събитие има дълбок отпечатък в българската история. През 1925 на 16 април крайнолеви дейци на Военна организация на Българската комунистическа партия взривяват покрива на църквата "Света Неделя" в София.
По това време се провежда церемонията по погребението на генерал Константин Георгиев, убит на 14 април същата година от други дейци на комунистите. Специалната цел на атентата е ликвидаицията на политическия елит на страната, включително и цар Борис III.