Вход | Регистрация

Честваме 24 май - Денят на българската просвета и култура

Честваме 24 май - Денят на българската просвета и култура
Уикипедия, икона от Аврам Дичов

Днес е 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Традиционно тържества ще има в цялата страна.

През 855 г. Кирил и Методий създават глаголицата в манастира Полихрон в областта Витиния в Мала Азия и там превеждат свещени книги. След това те се заемат да популяризират християнството сред славяноезичните народи. Братята са въздигнати като равноапостоли и велики християнски учители още с идването през 886 г. на учениците им - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий, които продължили делото им. Те получават топъл прием в България от княз Борис през девети век. Кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. Като неин създател се сочи Климент Охридски, а името й е дадено в чест на Константин-Кирил Философ.

Като ден на просветата празникът се чества за първи път в Пловдив през 1851 г. по инициатива на Найден Геров. За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Народното събрание на 30 март 1990 г. 

Химнът на Деня на българската просвета и култура - "Върви, народе възродени", е написан през 1892 г. от Стоян Михайловски. Днес София ще отбележи тържествено 130 години от написването на стихотворението на церемония пред Народната библиотека от 11 ч., когато се очаква химнът да прозвучи в цялост - изпят от сборен ученически хор от ученици от софийски училища с диригент маестро Славил Димитров и рецитиран от актрисата Силвия Лулчева. Организаторите призовават всички присъстващи да се включат в изпълнението му.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар