Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Дивите гъски - орнитологични зимни "атракции"

Дивите гъски - орнитологични зимни "атракции"
БДЗП

През зимните месеци една от най–големите орнитологични "атракции" са многохилядните ята на зимуващите в България диви гъски в район на Свищовско - Беленската низина.

Още към средата на октомври са отчетени първите зимни гости – големите белочели гъски. Постепенно с настъпването на зимата тяхната численост стремглаво се увеличи и достигна 50 000 гъски, които се хранят в нивите с ожъната царевица в низината и нощуват в близкото румънско езеро Сухая. Сред тези хиляди гъски са установени и световно застрашените червеногуша и малка белочела гъска.

Интересен е фактът, че червеногушата гъска постепено увеличава численоста си в този трансграничен комплекс и през 2011 г. са установени 1200 индивида.

В края на декември само в участъка Свищов – Русе – Тутракан са установени 90 000 големи белочели гъски, които се хранят, както в нивите в България, така и в Румъния.

В началото на януари се проведе експедиция по реката с цел проучване на числеността и видовия състав. В СЗЗ Свищовско – Беленска низина установихме 33 000 големи белочели и 70 червеногуши гъски. Изследвани са Карабоазката низина и СЗЗ Златията са други ра. Там числеността на зимуващите гъски е доста по–малка и достига до няколко стотин големи белочели гъски. По време на проучванията екипът ни се срещна с представители на местната власт и ловци, от които получихме ценни данни.

Данните от всички тези изследвания доказват изключителното значение на река Дунав и в частност СЗЗ Свищовско – Беленската низина за зимуващите в България диви гъски и ще са от съществена полза при прилагането на агроекологични мерки.

Дейностите по мониторинга на дивите гъски продължават до края на февруари и се изпълняват в рамките на проекта "Заедно за Дунав”, финансиран от Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



БДЗП
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар