Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

В Ловешко кръвта е на критичния минимум

кампанията по кръводаряване продължава

В Ловешко кръвта е на критичния минимум
БЧК - Ловеч

Изключително оскъдните количества от кръв от всички кръвни групи в Регионалния център по трансфузионна хематология в гр.Плевен предизвикват тревога в Ловешко, информираха от БЧК.

Сигналът за критичния недостиг на кръв и кръвни съставки е подаден към Министерство на здравеопазването към 18 септември от Националния център по трансфузионна хематология и Регионалния център по трансфузионна хематология в гр. Плевен.

Акцията по кръводаряване, открита на 14 септември в Ловеч, продължава. Съвместно с Областна администрация е отправен призив за съдействие към всички общини в областта за организиране на кампании за кръводаряване по места.

Уведомени са ръководствата на МВР, Инспекторатът по образование, Изпълнителните директори и Управители на по-големите производствени мероприятия в Ловешко за организирането на доброволци за кръводарителската акция.

Желаещите да дарят кръв могат да направят това в  Кръвния център на МБАЛ- Ловеч


В света няма препарат, който би могъл да замени донорската кръв. Това е най-важният биологичен продукт. Може да се посочат много категории пациенти и съответно болести, за които донорската кръв и въобще кръвните препарати са единственият начин за спасяване на живот.

Донорската кръв е необходима за лечение на онкологичните заболявания, при изгаряния, при различни операции,  често от кръв се нуждаят жените по време на раждане. Освен, че помага да се спаси човешки живот, човекът, който дарява кръв, засилва имунитета си и намалява риска от сърдечни заболявания.

Донор може да стане всеки, който е навършил пълнолетие. Пределната възраст не е ограничена, защото се срещат хора, които и на 65 години са напълно здрави и дееспособни. Кръвта задължително се изпраща в лаборатория  за контролно изследване, като се проверява за наличие на четири основни инфекции: СПИН, сифилис, хепатит В и хепатит С.

Всеки може да стане кръводарител, без това да навреди на здравето му.

Донорската кръв  се подлага на много строг контрол. След като кръводарителят е дал кръв тя преминава всички тестове в  лабораториите, а кръвната плазма се пази в продължение на шест месеца, за да се изключи възможният инкубационен период на някакъв вирус.

Тази схема изключва почти изцяло предаването на  болест чрез заразена кръв. Медицинската апаратура и медицинските инструменти, с които влиза в контакт донорът, са еднократни и стерилни.

Вземането на кръв не представлява никаква опасност.

Когато човек даде кръв, организмът го възприема като кръвозагуба. Благодарение на това се стимулира костният мозък, който започва да изработва кръвни клетки. Така се подмладява кръвта, както и целият организъм. Това създава бариера за различни заболявания и влияе положително на състоянието на донора. Освен това, тялото на донора получава един вид "имунитет” - при евентуална по-голяма загуба на кръв неговият организъм ще се адаптира по-лесно към такава екстренаа ситуация.

__________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар