Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

РЗИ-Ловеч стартира кампания за борба с туберколозата

Инициативата е в рамките на nационална програма и включва семинари и информационн-образователни срещи

РЗИ-Ловеч стартира кампания за борба с туберколозата
Снимка: sxc.hu

С редица прояви в рамките на Национална програма за превенция и контрол на туберколозата ще отбележат в Ловешка област Световния ден за борба с коварното заболяване, съобщиха от РЗИ. Партньори в реализирането на мероприятията са здравната инспекция. Сдружение, Знание" и координатор на ДОТС програмата за областта.

Кампанията стартира днес с методичен семинар на здравните специалисти от гр.Ловеч в
Информационно-образователния център на РЗИ. От 22 до 28 март  за ученици в основен и горен курс на образование на училищата в областта се предвижда провеждане на информационно-образователна кампания от медицински специалисти.

В обучителната програма здравните експерти включват млади хора в риск от социалните центрове на гр.Ловеч, роми и лица, лишени от свобода от затвора в гр.Ловеч.

Регионалният координатор на програмата за лечение на туберкулозата (ДОТС) Д-р Любомир Божков ще проведе семинар за личните лекари от Ловешка и Летнишка общини, като продължение на обучителен курс за ОПЛ от всички общини, проведен в края на предходната година.

В партньорство със Сдружение "Знание” от 19 започна и изследване с туберколинов тест, и консултация на ромското население в с. Брестница, общ. Ябланица, което ще продължи до 23 март.

Заболяемостта от туберкулоза в България е на междинно ниво в сравнение с високата заболеваемост от туберкулоза в държавите от Източна Европа и Централна Азия, и ниското разпространение на заболяването в страните от Западна Европа, информираха от РЗИ.


През 1990 г. е отчетена най-ниската заболеваемост в историята на България От 1990 г. до 1998 г., заболеваемостта е почти удвоена от 28 до 50 на 100 000 души население и оттогава има една тенденция на плавно снижаване.

Същата тенденция за плавно снижение се очертава и в област Ловеч, като от 2009 до 2011 г. заболяемостта от 37,1 на 100 хиляди население е спаднала на 32,8 на 100 хиляди. Болестността (всички случаи с туберкулоза - нови, рецидиви и на повторно лечение) също спада от 122 /100 000 до 119/100 000 през предходната година.

Почти във всички случаи туберкулозата не е пряка причина за смърт, заболяването предизвиква увреждания и на други системи в организма - най-често сърдечно-съдова, бъбречна, опорно-двигателна. И по този показател тенденцията за областта е към снижаване - от 10,6% за 2009, на 7,78% за 2011 година.

Благодарение на усилията, предприети в изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2007-2011 г. и на Програмите за туберкулоза, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, в България и област Ловеч резултатите са окуражаващи.

По данни на ДОТС-мениджъра по Програмата за областта, през последните години се разширява дейността и на диспансерен кабинет към СБАЛББ-Троян, като през 2011 година обхванатите контактни на болни с туберкулоза са 72, а профилактираните лица с латентна туберкулозна инфекция са били 181.

_____________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg










Източник: Север.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар